datça hurmasının vatanı karaali deresi

Karaali Deresi

karaali-deresi-40

Sayfamın başında belirttiğim araştırma raporunda Datça Hurması popülasyonunun en çok olduğu yer olarak bu dere gösteriliyordu ama diğer gezdiğim derelerden fazla bir yoğunluk göremedim sanki.

karaali-deresi-41

En yüksek Datça Hurması ağaçları Eksera deresinde bulunuyor, buradakilerin boyu fazla yok.

karaali-deresi-42

Bir iki tane tepede yetişmiş Datça Hurması gördük, oralara meyvaları kuşlar tarafından taşınıyor. Bu zamanda ağaçlarda  meyva yok. Ekim, kasım gibi oluyor, Eksera deresinde fotoğrafını çekmiştim. Meyva vermeyen ağaçlar çoğunlukta oluyor.

karaali-deresi-43

Daha öncekilere göre uzun bir Datça hurması, her ağacın dibinden bir kaç tane filiz çıkıyor, çoğalma yollarından birisi de bu.

karaali-deresi-44

 

karaali-deresi-45

Derenin yüksek Datça hurmalarından .

karaali-deresi-46

Burada daha sıklar.

karaali-deresi-47

Ali Rıza bey iyi bir yol arkadaşı, zorluklara karşın sızlandığını görmedim, böyle bakir bir doğada olmaktan çok mutlu.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

12 yorum

 1. Yahu çok çok çoooook imrendim, ne diyeyim keşke ben de gelebilseydim, ama yapamazdım herhalde, çok sert bir yürüyüş olmuş. emeklerinize sağlık, her ikinizin de…

  1. Nasip olursa önümüzdeki hafta bu dere serisini bitirmek istiyorum, o zaman gelirsin.

 2. HAARİKA !!! İnanın her satırını sözcük sözcük okudum…Her fotoğrafınızın içinde hissetim kendimi… Şunu bilin ki, bu gezinizde 2 kişi değildiniz..Ben de vardım yanınızda… Teşekkürler…

 3. Saygıdeğer Muzaffer hocam, gerçekten size tüm samimiyetimle teşekkürler ediyorum, Datça’da sayenizde o kadar güzel yerler gördüm, anlatmaya kelimeler yetmez, buradan başta Ahmet Temizel olmak üzere tüm yürüyüş arkadaşlarıma da selamlar.

 4. Muzaffer Hocam, hep hayiflanarak izliyorum sizi.. Ben de cok geziyorum ama siz yazinca bambaska anlamli oluyor.. Bir turlu zaman bulup yazamadigimdan sizi kiskaniyorum:) Bu gezide olmayi cok isterdim.. Kaleminize yureginize saglik.. Yazarak ve paylasarak cok sey katiyorsunuz hayatimiza, Datca’ya.. Kisa bir yurtdisi seyahatim olacak.. Dönuste katilmayi cok isterim.. Saglicakla kalin..

  1. Teşekkürler Nazmiye hanım, bu geziye giderken siz aklıma geldiniz, hatta facebook’a baktım. Geldiğinizde yürürüz, selamlar.

 5. Maalesef ben sizinle hiç yürüyemeyen şanssızlardanım.Ama her hafta satır satır okuduğum sayfanız ve muhteşem doğa manzaraları sayesinde ruhumu dinlendiriyorum.Size inanılmaz imreniyorum annem ve babam datça da yaşıyor.Geldiğimizde sizinle mutlaka tanışmak ve yürüyüşlerinize katılmak isteriz.
  Ankara nın boz bulanık havasından selam olsun …:)

 6. Elinize sağlık.paylaştığınız her kare için de teşekkürler.Hafta sonu yürüyüşünde gözlerimiz sizi aradı.Zorlu bir rotaymış.Umarım dinlenmişsinizdir. Aynı rota tekrarlanırsa,öncülüğünüzde katılmak isterim.Selamlar.

  1. Dinlendim Selma Hanım, teşekkürler, gezinizde çok güzel çiçekleri fotoğraflamışsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir