Cennet Koylar’da Foto-Safari

10 Nisan Çarşamba günü arkadaşım Ali Rıza Öztekin ile Datça Yarımadasının Cennet koylarında gezerek fotoğraflar çektik. Sayfalarımı sonuna dek izlerseniz görsel bir ziyafet sizi bekliyor.

foto-safari-harita

Bir süre önce yaptığım Karaali deresi yürüyüşü arkadaşımla beni bayağı yordu, bugünlerde havalar tam istediğim gibi olunca kendimizi fazla yormadan çalışmalarıma devam etmek istedim. Bu amaçla yarımadanın en dar yeri olan Balıkaşaran denilen bölgeye gittik. Rivayete göre Antik dönemde Knidos’lular Pers saldırısını engellemek için bu dar alana bir kanal açmaya çalışmışlar. Kayalık arazide yaralanmalar , kazalar çok olunca kahinlere danışıyorlar ve onların ” Tanrı Zeus isteseydi oraya bir kanal yapardı ” demeleri üzerine kazma işinden vazgeçiliyor .  Son yıllarda da zaman zaman birileri tarafından buraya kanal açılması gündeme getirilmiştir. Böyle Cenneti andıran bir doğanın yok edilmesi maalesef bu gibi girişimcilerin umurunda değil anlaşıldığı kadar. Oysa bu gibi yerler korunarak , bilinçli bir turizmle kazanılacak gelir doğa yok edilerek kazanılanlarla kıyaslanamaz diye düşünüyorum.

foto-safari-1

Karia yolu tabelasının bulunduğu yerden Balıkaşıran koylarına doğru indik, daha önce buradan iki kez geçmeme rahmen doğu tarafındaki koyları uzaktan görüntülemiştim, bu kez oralara inmek istiyordum.

foto-safari-2

Biraz sonra sağ tarafa sapan patika yoldan yürümeye başladık.

foto-safari-3

Çok geçmeden daha önce uzaktan görüntülediğimiz koy göründü, bu koyların ismi yok, Balıkaşıran koyları diye biliniyor.

foto-safari-4

Tepeyi aşarak sahilde yürümeye başladık, burada yürümek biraz zor oluyor, sular kıyıya kadar geliyor.

foto-safari-5

Balıkaşıran’a geçen gelişlerimde de burada kayıklar vardı, şimdi kayıkların yakınnına kadar gelmiş olduk. Kayıkların yanında bir baraka var, yazın buralarda kalanlar oluyormuş.

foto-safari-6

Berrak sulara uzanan ahşap iskele, düzensiz görünüşüne karşın manzaraya bir güzellik katıyor.

foto-safari-7

Sığ sularda batmış bir kayık.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

2 yorum

  1. Datça anlatılmaz yaşanır derler. Ne kadar doğru söylenmiş bir söz. Büyük bir zevk ve istekle yayınlarınızı izlemekteyim. Başarılarınız daim olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir