datça hurmasının vatanı karaali deresi

Karaali Deresi

karaali-deresi-16

Zoom yaparak simi adasının fotoğrafını çekiyorum, çıplak bir kara parçası ama Datça’dan çok turist ziyaret ediyor, bizdeki bu doğal zenginlik oralarda olsa kimbilir neler yaparlar.

karaali-deresi-17

Patika yoldan yolumuza devam ediyoruz, buradan vadiye kadar bir saatten fazla yürüdük.

karaali-deresi-18

Bu yol biraz uzun ama tatlı bir eğilimle gidiyor, buralardan vadiye iniş mümkün değil, öyle olsaydı eşekler bir yol yaparlardı.

karaali-deresi-19

Gideceğimiz vadinin karşı tarafındaki dağlar.

karaali-deresi-20

Dil burnu bayağı arkada kaldı, çok güzel bir manzara var.

karaali-deresi-21

Yaban eşekleri bu hurma vadilerinde yaşıyorlar, Datça Hurmasının olduğu yerde su vardır ve sert doğal yapı taban eşeklerinin korunmasını sağlıyor. Onların düşmanı  genelde insanlar, birtakım uyanık geçinen kişilerin dışarıdan gelerek onlara zarar verdiğini duyuyoruz.

karaali-deresi-22

Yürüdüğümüz patika yol, doğru yol üzerinde olduğumuzu yol üzerindeki eşek izlerinden anlıyoruz. Yamaçtan ileriye doğru gidiyor, bu yol olmasa buralarda yürümek çok zor.

karaali-deresi-23

Yolumuz üzerinde rastladığımız bitkilerden, Flora grubundan Ragıp Şentürk arkadaşımın belirttiğine göre ismi Dam koruğu imiş.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

12 yorum

 1. Yahu çok çok çoooook imrendim, ne diyeyim keşke ben de gelebilseydim, ama yapamazdım herhalde, çok sert bir yürüyüş olmuş. emeklerinize sağlık, her ikinizin de…

  1. Nasip olursa önümüzdeki hafta bu dere serisini bitirmek istiyorum, o zaman gelirsin.

 2. HAARİKA !!! İnanın her satırını sözcük sözcük okudum…Her fotoğrafınızın içinde hissetim kendimi… Şunu bilin ki, bu gezinizde 2 kişi değildiniz..Ben de vardım yanınızda… Teşekkürler…

 3. Saygıdeğer Muzaffer hocam, gerçekten size tüm samimiyetimle teşekkürler ediyorum, Datça’da sayenizde o kadar güzel yerler gördüm, anlatmaya kelimeler yetmez, buradan başta Ahmet Temizel olmak üzere tüm yürüyüş arkadaşlarıma da selamlar.

 4. Muzaffer Hocam, hep hayiflanarak izliyorum sizi.. Ben de cok geziyorum ama siz yazinca bambaska anlamli oluyor.. Bir turlu zaman bulup yazamadigimdan sizi kiskaniyorum:) Bu gezide olmayi cok isterdim.. Kaleminize yureginize saglik.. Yazarak ve paylasarak cok sey katiyorsunuz hayatimiza, Datca’ya.. Kisa bir yurtdisi seyahatim olacak.. Dönuste katilmayi cok isterim.. Saglicakla kalin..

  1. Teşekkürler Nazmiye hanım, bu geziye giderken siz aklıma geldiniz, hatta facebook’a baktım. Geldiğinizde yürürüz, selamlar.

 5. Maalesef ben sizinle hiç yürüyemeyen şanssızlardanım.Ama her hafta satır satır okuduğum sayfanız ve muhteşem doğa manzaraları sayesinde ruhumu dinlendiriyorum.Size inanılmaz imreniyorum annem ve babam datça da yaşıyor.Geldiğimizde sizinle mutlaka tanışmak ve yürüyüşlerinize katılmak isteriz.
  Ankara nın boz bulanık havasından selam olsun …:)

 6. Elinize sağlık.paylaştığınız her kare için de teşekkürler.Hafta sonu yürüyüşünde gözlerimiz sizi aradı.Zorlu bir rotaymış.Umarım dinlenmişsinizdir. Aynı rota tekrarlanırsa,öncülüğünüzde katılmak isterim.Selamlar.

  1. Dinlendim Selma Hanım, teşekkürler, gezinizde çok güzel çiçekleri fotoğraflamışsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir