kap krio kalıntıları

Knidos Kap Krio – Deveboynu Yarımadası

kap krio eski surlar

Bu surların bazı kısımlarında daha arkalarda eski duvarlar var. Teknik ve malzeme olarak farklılık hemen belli oluyor.

kap krio teras duvarlar

 

kap-krio-109

Kıyı boyunca da sur duvarları var.

kap-krio-45

 

deveboynu yarımadası surlar

Kap Krio’nun batı taraflarında da teraslar devam ediyor.

kap-krio-ev

Kap Krio’da geçmiş yıllarda çektiğim fotoğrafta görülen yapı da ilginçti. Bu yapıyla ilgili bilgim yok. Oda şeklindeki bölümlerin kapalı olması dikkatimi çekti. Sayfamda işlediğim konularla ilgili bilgisi olanlar yorum kısmında katkı sağlarlarsa sevinirim.

kap-krio

Yapının yakınlarında fotoğrafını çektiğim ocak, bir zamanlar burada yaşayanlar tarafından yapılmış, antik dönemle ilgisi yok. Köylülerle sohbette buraların bir zamanlar kullandıkları, yaşadıkları yerler olduğunu bir çok kez duydum. Kap Krio’daki gezimiz şimdilik bu kadar, yeni bilgi ve fotoğraflar çektiğimde bu sayfamda paylaşacağım.

 

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bir yorum

  1. Muzaffer bey çektiğiniz resimler çok güzel – elinize sağlık. Ben izin verirseniz bir-iki nokta ekliyeyim. Sonradan ensiz bir dil ile anakaraya (ki bu sahile yerliler Tekir der) bağlanan yarımadaya doğu tarafından bakışta göze görünen kadraj tıpkı suya atlamaya hazırlanan dev bir caretta-carettaya gibidir.
    Cape Crio’nun açık denize bakan tarafındaki deniz fenerinin önünde Yunan adalarını gezdiklerini sanan ağzı açık ayran delisi (Yunan hayranı) ecnebilerin suratına çarpan büyük bir Türk Bayrağı boyalısı vardı. 07 Ağustos Cuma günü Ertekin Doksanaltı hocamızla antik kenti dolaşırken bu görüntünün maalesef silindiğini bildirdi. Çok üzüldük. Son yıllarda 16 Ege adamızı Avrupa birliği sevdası ile Yunanistan’a kaptırdığımızı hatırladık .Bu görüntünün mutlaka tekrar ihya edilmesi gerekiyor. Ne yapalım? Kimlere gidelim beraberce Muzaffer beyimiz?
    Cape Crio üzerindeki -teraslı Roma villaları dışında- en önemli eser, Knidos’a vergi muafiyeti sağlayan, Caesar ve Augustus dostları Artemidoros ailesinden Aristokleidas’ın kızı hayırsever kadın Lykaithion’un mezarıdır.Ertekin hocamız bu önemli mezarı tüm detayları ile neşretmiş, bize de bir pdf ile nezaket göstererek bunu yolladı.
    C.Newton bu kadının heykelini tesadüfen bulmuş; heykel torso imiş ama onu da British Museum’a onarım için götürmüşler. Fakat çevredeki üç süslü sarkofajı (=lahdi) zahmetli ve masraflı bularak yerinde bırakmışlar. Bunlar zamanla hem doğanın ve hem de belki de bazı vandalların tahribi ile günümüzde maalesef tanınır gibi değil.
    Gayretlerimizi birleştirmek dileğiyle saygılar sunuyoruz Muzaffer beyimiz.Esin Turnalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir