kap krio kalıntıları

Knidos Kap Krio – Deveboynu Yarımadası

kap-krio-40

Mezar yapısında ziyaretçler için oturma yerleri var, oldukça ilginç bir yapı, Roma mezar yapısı olduğunu biliyoruz.

kap-krio-41

Roma döneminde bu kısımların önemli kişiler için mezar alanı olduğu düşünülüyor, başka bir mezara rastlanmamış.

kap-krio-42

Mezar yapısının biraz ilerisinde sarnıç gibi kuyumsu bir yer var.

kap-krio-43

Karşı sırttan gideceğiz, mezarı görmek için kıyı yolunu takip edince çalımsı bir bitki topluluğunu ve dik bir yamacı çıkmanız gerekiyor.

kap-krio-44

Knidos fenerine giden patika yolda fenere giden kablolar var, bu işaret olsun.

kap-krio -kule

Surlar Küçük Limanın önündeki kuleye kadar devam ediyor. Limanın iki tarafındaki bu kulelerin liman güvenliği açısından önemi büyüktü.

Batı surları dik bir şekilde devam ettikten sonra kuzey-güney yönünde Knidos feneri yönüne doğru uzanıyor. Bir yürüyüşümüzde bu surları takip etmiştim. Surlar boyunca 10 kadar kule tesbit edilmiş.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bir yorum

  1. Muzaffer bey çektiğiniz resimler çok güzel – elinize sağlık. Ben izin verirseniz bir-iki nokta ekliyeyim. Sonradan ensiz bir dil ile anakaraya (ki bu sahile yerliler Tekir der) bağlanan yarımadaya doğu tarafından bakışta göze görünen kadraj tıpkı suya atlamaya hazırlanan dev bir caretta-carettaya gibidir.
    Cape Crio’nun açık denize bakan tarafındaki deniz fenerinin önünde Yunan adalarını gezdiklerini sanan ağzı açık ayran delisi (Yunan hayranı) ecnebilerin suratına çarpan büyük bir Türk Bayrağı boyalısı vardı. 07 Ağustos Cuma günü Ertekin Doksanaltı hocamızla antik kenti dolaşırken bu görüntünün maalesef silindiğini bildirdi. Çok üzüldük. Son yıllarda 16 Ege adamızı Avrupa birliği sevdası ile Yunanistan’a kaptırdığımızı hatırladık .Bu görüntünün mutlaka tekrar ihya edilmesi gerekiyor. Ne yapalım? Kimlere gidelim beraberce Muzaffer beyimiz?
    Cape Crio üzerindeki -teraslı Roma villaları dışında- en önemli eser, Knidos’a vergi muafiyeti sağlayan, Caesar ve Augustus dostları Artemidoros ailesinden Aristokleidas’ın kızı hayırsever kadın Lykaithion’un mezarıdır.Ertekin hocamız bu önemli mezarı tüm detayları ile neşretmiş, bize de bir pdf ile nezaket göstererek bunu yolladı.
    C.Newton bu kadının heykelini tesadüfen bulmuş; heykel torso imiş ama onu da British Museum’a onarım için götürmüşler. Fakat çevredeki üç süslü sarkofajı (=lahdi) zahmetli ve masraflı bularak yerinde bırakmışlar. Bunlar zamanla hem doğanın ve hem de belki de bazı vandalların tahribi ile günümüzde maalesef tanınır gibi değil.
    Gayretlerimizi birleştirmek dileğiyle saygılar sunuyoruz Muzaffer beyimiz.Esin Turnalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir