kap krio kalıntıları

Knidos Kap Krio – Deveboynu Yarımadası

kap-krio-79

Kuzey – güney istikametinde devam eden batı surları, küçük limanın uçlarında  başlıyor, Hellenistik dönemde yapıldıklarını düşünüyorum. Buralarda daha önceki dönemlerde yapıldığını düşündüğüm eski surlar da yer yer karşıma çıktı.

kap-krio-33

Gün batımını Knidos’tan izlemek harika olur, bu fotoğrafı çektiğim gün o anı bekleyemedik, bayağı bir yol var, karanlıkta yürümek zor ve tehlikeli.

kap-krio-34

Gelin taşı denilen türden bir kaya.

kap-krio-35

Yarıklar, uçurumlar, sarımsı, kırmızımsı kayalar mavi suların dibinde çok hoş duruyor.

kap-krio-36

Ve Knidos feneri, web sayfamda bilgi veriyorum. KNİDOS FENERİ

kap-krio-37

Knidos fenerinden doğuya doğru manzara, dar bir kanal gibi görünüyor.

kap-krio-39

Knidos fenerine giden patika yoldan giderseniz ki oradan gitmeli, bu yapı kalıntısını göremezsiniz. Batı tarafında sahile yakın bir yerde Roma mezarı. Bu yapıdan fener yoluna çıkmak oldukça yorucu ve zor, dikenli bitkilerle kaplı.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bir yorum

  1. Muzaffer bey çektiğiniz resimler çok güzel – elinize sağlık. Ben izin verirseniz bir-iki nokta ekliyeyim. Sonradan ensiz bir dil ile anakaraya (ki bu sahile yerliler Tekir der) bağlanan yarımadaya doğu tarafından bakışta göze görünen kadraj tıpkı suya atlamaya hazırlanan dev bir caretta-carettaya gibidir.
    Cape Crio’nun açık denize bakan tarafındaki deniz fenerinin önünde Yunan adalarını gezdiklerini sanan ağzı açık ayran delisi (Yunan hayranı) ecnebilerin suratına çarpan büyük bir Türk Bayrağı boyalısı vardı. 07 Ağustos Cuma günü Ertekin Doksanaltı hocamızla antik kenti dolaşırken bu görüntünün maalesef silindiğini bildirdi. Çok üzüldük. Son yıllarda 16 Ege adamızı Avrupa birliği sevdası ile Yunanistan’a kaptırdığımızı hatırladık .Bu görüntünün mutlaka tekrar ihya edilmesi gerekiyor. Ne yapalım? Kimlere gidelim beraberce Muzaffer beyimiz?
    Cape Crio üzerindeki -teraslı Roma villaları dışında- en önemli eser, Knidos’a vergi muafiyeti sağlayan, Caesar ve Augustus dostları Artemidoros ailesinden Aristokleidas’ın kızı hayırsever kadın Lykaithion’un mezarıdır.Ertekin hocamız bu önemli mezarı tüm detayları ile neşretmiş, bize de bir pdf ile nezaket göstererek bunu yolladı.
    C.Newton bu kadının heykelini tesadüfen bulmuş; heykel torso imiş ama onu da British Museum’a onarım için götürmüşler. Fakat çevredeki üç süslü sarkofajı (=lahdi) zahmetli ve masraflı bularak yerinde bırakmışlar. Bunlar zamanla hem doğanın ve hem de belki de bazı vandalların tahribi ile günümüzde maalesef tanınır gibi değil.
    Gayretlerimizi birleştirmek dileğiyle saygılar sunuyoruz Muzaffer beyimiz.Esin Turnalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir