kap krio kalıntıları

Knidos Kap Krio – Deveboynu Yarımadası

kap-krio-9

En üst teraslarda kayalar traşlanmış, bu kısımda sarnıç göremedim. Teras evlerini gezdikten sonra rotamız güneydeki kayalık kısımlar.

kap-krio-10

Kap Krio’da geçmişte yaşanmış büyük depremlerin izleri belirgin, denizden geçerken fay kırıkları belirgin olarak görülüyor, bir arkadaşım bilim adamlarının buralarda inceleme yaptıklarını söylemişti. Buraya gelmeden önce kıyıdan mendireğe geçmek istedik, deniz yüksek olduğu için geçemedik.  Buradaki çöküntü ve büyük kayalar ilginç görüntüler oluşturuyor.

kap-krio-11

Burada geniş bir mağara var, bu gibi yerler çoğu zaman ahır olarak kullanılıyor.

kap-krio-12

Yukarıdan Knidos’un antik limanları görülüyor, ön tarafta büyük liman ( ticari liman )diğer tarafta,  Ege  tarafında Küçük liman ( Askeri liman ). son zamanlarda Knidos’u görmeye gelen bir çok kişi büyük limanın sahilinden denize giriyor.

kap-krio-13

Yarımada’nın güneydoğu tarafını görebilmek için tırmandığımız kayalık, dar bir sırt, sivri kayalardan oluşuyor.

kap-krio-14

Sırtı aşınca surlar karşımıza çıkıyor, aşağıya doğru devam ediyorlar. Surlar arasında kuleler var, bunların bazılarının izleri duruyordu.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bir yorum

  1. Muzaffer bey çektiğiniz resimler çok güzel – elinize sağlık. Ben izin verirseniz bir-iki nokta ekliyeyim. Sonradan ensiz bir dil ile anakaraya (ki bu sahile yerliler Tekir der) bağlanan yarımadaya doğu tarafından bakışta göze görünen kadraj tıpkı suya atlamaya hazırlanan dev bir caretta-carettaya gibidir.
    Cape Crio’nun açık denize bakan tarafındaki deniz fenerinin önünde Yunan adalarını gezdiklerini sanan ağzı açık ayran delisi (Yunan hayranı) ecnebilerin suratına çarpan büyük bir Türk Bayrağı boyalısı vardı. 07 Ağustos Cuma günü Ertekin Doksanaltı hocamızla antik kenti dolaşırken bu görüntünün maalesef silindiğini bildirdi. Çok üzüldük. Son yıllarda 16 Ege adamızı Avrupa birliği sevdası ile Yunanistan’a kaptırdığımızı hatırladık .Bu görüntünün mutlaka tekrar ihya edilmesi gerekiyor. Ne yapalım? Kimlere gidelim beraberce Muzaffer beyimiz?
    Cape Crio üzerindeki -teraslı Roma villaları dışında- en önemli eser, Knidos’a vergi muafiyeti sağlayan, Caesar ve Augustus dostları Artemidoros ailesinden Aristokleidas’ın kızı hayırsever kadın Lykaithion’un mezarıdır.Ertekin hocamız bu önemli mezarı tüm detayları ile neşretmiş, bize de bir pdf ile nezaket göstererek bunu yolladı.
    C.Newton bu kadının heykelini tesadüfen bulmuş; heykel torso imiş ama onu da British Museum’a onarım için götürmüşler. Fakat çevredeki üç süslü sarkofajı (=lahdi) zahmetli ve masraflı bularak yerinde bırakmışlar. Bunlar zamanla hem doğanın ve hem de belki de bazı vandalların tahribi ile günümüzde maalesef tanınır gibi değil.
    Gayretlerimizi birleştirmek dileğiyle saygılar sunuyoruz Muzaffer beyimiz.Esin Turnalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir