datça yabanıl doğasında

Datça Yabanıl Doğası’nda

yaban-doga-5

Yavaş yavaş doğa sertleşmeye başlarken görüntüler daha da güzelleşiyor, yukarılarda geldiğimiz yolun kenarında arı kovanları görünüyordu.

yaban-doga-6

Bu kısımda yanda da görüldüğü gibi duvar gibi düz kayalardan oluşan yüzlerce metrelik yamaçlar vardı.

yaban-doga-58

Uzaklardan sesi yankılanan dereye doğru yürüdük.

yaban-doga-7

İlk çağlayanımızla karşılaştık, daha sonra sayısını sayamadığım kadar çok çağlayanla karşılaşacaktık. Parklardaki gibi kademe kademe kayalardan aşağı akan su daha sonra yine güzel görüntülerle kayaların etrafından dolaşarak yoluna devam ediyordu.

yaban-doga-8

 

yaban-doga-59

Datça hurmasının yaşadığı dereler içinde en uzun olanlardan biri bu Kovalıca deresi. Bu kısımlarda yamaçlardan yürümemize devam ettik, böyle bir doğada yalnız başınıza yürümek kolay değil, bu yürüyüşlerde bana eşlik eden arkadaşlarıma teşekkürler. Uzun bir zamandır yürüdüğüm Ekrem Arkadaşımla bu yabanıl doğada yürürken tedirginlik duymuyorum, nasip olursa gelecek günlerde bu yürüyüşlerimiz devam edecek. O gün 9 saate yakın tanımadığımız çok sert bir doğada yürüdük, vücudumuzun her tarafı parçalandı ama hiç yakınmadık.

yaban-doga-9

Sert ve dik bir arazi olunca doğal olarak şelaleler de sıkça karşınıza çıkıyor. Yürüyüşümüzün başlarında su kuvvetli değildi ama zamanla diğer vadilerden akan dereler Kovalıca deresine karışmaya başladı ve bir zaman sonra da oldukça çoşkuyla, çağlayarak akan bir dere karşımıza çıktı. Uzaklarda bir ara deniz göründü ama o andan itibaren saatlerce yürümemiz gerekecekti. Bu gibi yerlerde 50-100 m gibi mesafeleri aşmak için bazen çokça zaman harcayabiliyorsunuz.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3 yorum

  1. Yaşadığınız ve bu görüntü ve yorumlarla bize yaşattığınız için çoook yaşayın.Teşekkürler.

  2. Merhaba hocam elinize yüreğinize sağlık dört gözle beklediğim bir yazı dizisini heyecanla bir çırpıda okudum izledim.Umarım Bodrum ve Marmaris’in başına gelen Datça doğasının başına gelmez .Bizler doğayı paylaşmayı öğrenemedik maalesef.Sadece dünya bizim miş gibi yaşıyoruz. yakıyoruz yıkıyoruz ve maalesef yok ediyoruz.Ama unutmayalım ki bu yok oluş insanlığın yok oluşu olur :(. Sevgiyle kalın…

  3. Muzaffer bey,Ekrem bey;ellerinize,ayaklarınıza,emeğinize sağlık.Bu güzellikleri bizlerle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum.Çok sevdiğim Datça’ya sizler sayesinde aşık oldum.Umarım bu güzellikler korunarak gelecek nesillere aktarılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir