datça yabanıl doğasında

Datça Yabanıl Doğası’nda

yaban-doga-43

İki Datça Hurması zafer takı şeklini almış, dere zemini genişliyor ve düzleşiyor, kıyıya yaklaştığımız anlıyoruz.

yaban-doga-44

Arkama dönerek manzarayı görüntülüyorum, kıyıya doğru eski bir yapı kalıntısı. Geçen gelişimde vadiye girmeden buradan dağlara çıkmıştık.

yaban-doga-45

Meyvalı ağaçlardan, meyva dalında hurmalar yok, kuşlar yedi veya yere düştüler.

yaban-doga-46

Ve kızıl çam ormanlarının yanından Hurmalıbük’e geliyoruz, cennet koylardan. Yazın buraya teknelerle geliyorlar, koyda çok sayıda Datça Hurması var.

yaban-doga-47

Hurmalıbük’e geçen gelişimde eşeklerin otladığı bu kısımdaki vadiden gelmiştik, Karasüleyman deresinden. Uzaktan yaban eşeklerini görünce sessizce yaklaşmaya çalıştık ama ancak bu kadar, teleobjektifle bile bu kadar çekebildim, biraz daha yaklaşsak kaçarlar. Karasüleyman deresi bu düzlükte kayboluyor sahilde tekrar meydana çıkıp denize karışıyor.

yaban-doga-73

Umarım bu cennet koylara zarar vermezler, zarar derken yapılarla, şimdilik Datça Hurmaları burayı koruyor, onlara bir zarar gelmemesi dileğiyle.

yaban-doga-48

Pırıl pırıl sular, dönüşte şimdiye dek yürümediğim bir parkurda, doğuya doğru Lindos koyuna yürüdük, birkaç tepe sonra varacağız dediğim bu yürüyüş son yıllardaki en zor yürüyüşümüz oldu. Tepeler, vadiler aştık… yürüyüşümün bundan sonrasını ayrı bir sayfada anlatacağım, çokça fotoğraf var…

Not:Kovalıca Deresi ve diğer derelerin  ismini Datça Orman şefliğinden öğrendim, teşekkürler.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3 yorum

  1. Yaşadığınız ve bu görüntü ve yorumlarla bize yaşattığınız için çoook yaşayın.Teşekkürler.

  2. Merhaba hocam elinize yüreğinize sağlık dört gözle beklediğim bir yazı dizisini heyecanla bir çırpıda okudum izledim.Umarım Bodrum ve Marmaris’in başına gelen Datça doğasının başına gelmez .Bizler doğayı paylaşmayı öğrenemedik maalesef.Sadece dünya bizim miş gibi yaşıyoruz. yakıyoruz yıkıyoruz ve maalesef yok ediyoruz.Ama unutmayalım ki bu yok oluş insanlığın yok oluşu olur :(. Sevgiyle kalın…

  3. Muzaffer bey,Ekrem bey;ellerinize,ayaklarınıza,emeğinize sağlık.Bu güzellikleri bizlerle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum.Çok sevdiğim Datça’ya sizler sayesinde aşık oldum.Umarım bu güzellikler korunarak gelecek nesillere aktarılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir