Bağlar Diyarında Üç Gün Süren Fantastik Bir Gezi

Sürülerinin başında fotoğraf çekenlere poz veren, sohbet eden çobanlar oldukça heyacanlıydılar. Konuştuğum bir çoban yarışma günü yaklaştıkça heyacan artar, yarışma gecesi uyku uyuyamazlar dedi. Çobanlar için önemli bir gün.

Kadın çoban olarak bir kişiyi gördüm, koyunlar boylu, yapılıydı bir çobana sordum İvesi koyunu dedi, internetten baktığımda Gaziantep, Hatay, Urfa taraflarında çokça beslenen koyunlar. Sütçü ve sürüler halinde yetiştirilebiliniyor, kuzu verimi düşükmüş.

Sabahın erken saatlerinden itibaren insanlar  çevre köy ve ilçelerden akın akın gelmeye başladılar. Denizli ve diğer şehirlerden de gelenler vardı. Basın mensuplarının dışında fotoğraf meraklıları da çoktu. Çobanlar elkoyunları ile fotoğraf çekenlere poz veriyorlardı. Çocuk çobanlar her zaman ilgi çekiyorlar. Sürünün önünde giden elkoyunlar değişik renklerde boyanmış ve desenli bir şekilde kırpılmışlardı.

Fotoğraf çekimi yapacağım köprüye doğru gittim köprü yavaş yavaş doluyordu.

Köprüden nehre baktığımda güzel manzaralar karşımdaydı, üzerinde yörük kıyafeti atıyla nehirde gezen birisi, el koyununu sulayan bir çoban, su içmeye gelen inekler, sabahın ilk ışıklarıyla hoş manzaralar sundu.

aşağıseyit çobanlar

Biraz gezdikten sonra çadırımı toplayıp arabamı arabaların park yapıldığı yere aldım, alanın boşaltılması isteniyordu ve hemen köprüde bir yer tuttum. Köylü kadınlar vardı onlarla sohbet ettim, Baklan’dan gelmişler, tanıdıklarını izleyeceklermiş. Üstte görülen kızıyla etkinliği izlemeye gelen arkadaş ta çobanmış, bu yıl yarışmaya katılmıyor, gelecek yıl katılacağım dedi. Onun yarışları izleyişi, duyduğu heyacan bizlerden farklıydı. Köprüde tanıştığım kişiler etkinliğin geçmişi ile ilgili bilgiler verdiler.

Saat artık 10.30’a gelirken etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Sudan Koyun Geçirme Yarışına katılacak çobanlar isimleri okunarak elkoyunları ile halkın önünden geçiş yaptılar.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir