Bağlar Diyarında Üç Gün Süren Fantastik Bir Gezi

sudan koyun atlatma

Yarışma üç aşamada yapılıyor, ilk aşamada 45 sürü yarıştı, ikinci aşamada başarılı olanlar tekrar yarışıyor, sonra üçüncü aşamada birinci belli oluyor. Biz üçüncü aşamayı göremedik, yolumuz uzaktı, gelmişken başka yerler de görmek istiyorduk. Koyunlar geçerken, atlarken bolca fotoğraf çektim. İkinci aşamada zevkle izlediğimiz sahneler vardı, kıyasıya bir yarış oldu. O anlardan birkaç güzel enstantene görülüyor. Solda çoban suya girdikten sonra Elkoyun denen sürü başı koyun teredütsüz suya atlarken görülüyor, koyunun ayaklarını kıvırarak bu atlayış şekli puan getiren bir şekil. Seyirciler tarafından da büyük alkış alıyor.

Sağ altta çobanın suya giren elkoyununa teşekkür edişi görülüyor, aralarında duygusal bir bağ oluyor. Elkoyunlar çeşitli renkte boyanmış oluyor, mor renk çokça kullanılıyor. Koyun suya girdiğinde nehir rengarenk oluyor. Yarışmanın yapıldığı Aşağıseyit Muhtarı Cengiz Ökdem de  yarışmadaydı, ilk aşamada ve ikinci aşamada başarılıydı, bizim favorimizdi ama sonra güzel atlayışlar da oldu. Centilmence yapılan bir yarış, uygunsuz hiçbir hareket görmedik.

İnternetten baktığımda bizim de favorimiz olan muhtar Cengiz Ökdem yarışmanın birincisi oldu. Yine haberlerde gördüğüm kadarıyla sudan koyun geçirme UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alıyormuş, yarışmalar bu yıl Trabzon Maçka ilçesi kırsalında  teröristler tarafından şehit edilen Eren Bülbül anısına yapılmış.

Kabalar köyünden geçerken durduk, yerli tohumlar buralarda hala kullanılıyor, sebzeler çok lezzetli. Bir kasa domates aldım, arkadaşlarım da aldılar, biber, patlıcan, Ayşekadın fasulye diğer aldıklarımdı.

denizli güney şelalasi

Denizli’nin Güney ilçesindeki şelaleye gelmek için bayağı bir yol katettik, Menderes ırmağı üzerindeki barajı geçtik, sonra nehir boyu giderek şelaleye geldik. Çok güzel bir manzaraydı Ekrem arkadaşımla hemen fotoğraf çekmek için şelallenin önüne geldik. Bizim gibi birçok kişi fotoğraf çekiyor veya çektiriyordu. Akan sudan çok çevredeki renkler çok hoşuma gitti. Şelale teraslardan aşağıya doğru akmaktaydı.

Rengarenk yosunlaşmış kayalar çok hoştu, şelalenin altındaki oyuğa giren arkadaşımı fotoğraflarken ortaya çıkan gökkuşağı da güzel bir sürpriz oldu.

Burada fotoğraf çekmeye doyum olur mu? Etraf yemyeşil, yeşilin her tonu var, karşılarda gölet gibi bir Menderes..

Arkadaşlarımızın buraya bizi getirmelerinin bir nedeni de balık yemek içindi. Burası tesisin sahibine ait bir araziymiş, bunu duyunca şaşırdım, şelaleyi ve çevreyi kendileri bu hale getirmişler. Tesiste canlı alabalık var, kiremitte yapıyorlar. Çok lezzetliydi ama asıl şaşırmam tıka basa doyduğumuz sofrada kişi başı 15 lira hesap ödememizdi.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir