Knidos Gezisi

knidos dikine caddeler

Tiyatronun stoa tarafında Knidos’un merdivenli dikey yollarından biri görülüyor.

knidos küçük tiyatro

Karşıda kuzey limanı (askeri liman ), Knidos feneri var, Knidos fenerine gitmek için de zaman lazım. Knidos tiyatrolarından birçok mermer parçası saraylarda kullanılmış.

Stoa

knidos stoa

Stoa duvarları, dükkanlar ve aradaki kanal boşluğu görülüyor. Stoa dükkanlarının önündeki portikli kısımda müşteriler yağmur ve güneşten korunarak alışverişlerini yapıyorlardı.

knidos tiyatro paradoks

Tiyatronun tonozlu orjinal girişlerinden biri , yıkılma tehlikesi nedeniyle desteklenmiş. Bu görüntüler şimdi yok Tiyatro’nun bu kısımları temizlendi restore çalışmaları başladı. 2016 yılında restore çalışmalarında bir yavaşlama görüldü, maddi kaynaklarla ilgili sanırım.

knidos-gezisi-36

Tiyatronun yan tarafından alt terasa geçiyoruz, fotoğrafta görülen tiyatro duvarları son kazılarda ortaya çıktı.  Buralarda Bizans dönemine de ait sonradan yapılma harçlı yapı kalıntıları var. Bu kısımda tonozlu iki bölüm bu kazılarda meydana çıkarılan yerlerden. Oldukça düzgün bir biçimde  büyük taş bloklarla örülü bu mimari kısımlar dikkat çekici.

En sondaki Hellenistik dönem mimari kısmın Knidos’a su getiren kanal olduğu düşünülüyor. Uzunluğu 25 m olan su yolunun ön kısmı telle örtülü, burada anıtsal bir çeşme olduğu da düşünülenler arasında.

4 thoughts on “Knidos Gezisi

 • 4 Haziran 2015 tarihinde, saat 01:07
  Permalink

  Önce Türkiyemizi tanıyalım, sonra dünyayı tanıyalım … Datça Knidos dünya harikası bir yerdir. Datça gelip burayı görmeyen Datça ya geldim diyemez.

  Yanıtla
 • 24 Ağustos 2015 tarihinde, saat 13:19
  Permalink

  Muzaffer bey çok teşekkürler de , birçok kez mesajlarla ve bir mütevazı kitap aracılığı ile görüştüğümüz gibi, artık lütfen M.Ö.340’larda yapıldığı bir şehir efsanesi (City legend) haline gelen Burgaz’dan taşınma öyküsünü tanıtım levhanızdan çıkartıp ziyaretçilere aykırılığı bilim adamları tarafından kanıtlanmış bir fikre kapılmamalarını sağlasanız diyorum. Başarı dileklerimizle… Esin – A.Bilgin Turnalı.

  Yanıtla
 • 22 Eylül 2015 tarihinde, saat 18:49
  Permalink

  Arkadaşlar bir konuya değinmek istiyorum.
  2 Gün önce Datça ve çevresini gezmek istedik.
  Knidos merak ettik uzun ve dolambaçlı bir yolu katetdik, vardık knidosa ve bir gişe ile demir kapıya. Gişedeki görevliye söyledim şöyle bir bakayım sonra bilet alalım diye, olmaz dedi gişedeki görevli, bakacaksan demir parmaklık kapının dışından bakacaksın. Arkadaş bak 4 kişiyiz diğer arkadaşlar burada kaçıp gitmeyeceğiz ya falan, olmaz dedi. aldık biletlerimizi bir arkadaşın müze kartı vardı, bir arkadaşımızın işbank kredi kartından müze kart kullandı, 2 kişi 10+10= 20 lira verdik girdik.
  Şimdi konu burada arkadaşlar, Alan geniş içeride kafe restaurant ve bar var. Ayrıca önemli olan kazı ve tarih araştırma bölümü var ki, tel ile çevrili,
  Sahaya girdiğimizde 2. bir gişe ve kapı var meğerse asıl olarak eğer kazı ve tarihi bölgeye gireceksek para vererek bilet almak gerekliymiş, yani biz o kadar yolu gittik ama, kafede birer çay veya soğuk bişeyler içelim desek, boşuna para ödemişiz, öndeki deli dumrul gişesinde.
  Sonra çıkarken sordum, mesela biz kafeye gidecektik neden bizden para aldınız diye, bize söylemediniz ki diyor görevli, be arkadaş biz egenin en ucuna 1 saat öylesine bir yoldan gelmişim, buranın nasıl bir yer olduğunu mu biliyorum.
  Arkadaşlar, eğer Knidosa gidecekseniz lütfen gayret gösterin otoparkın olduğu yerdeki ön gişeden bilet falan almayın, içeri girin eğer ören ve kazı yerini gezecekseniz orada gişe var zaten, oradan alınız biletinizi… Dışarıdaki Deli Dumrul gişesine kesilmeyiniz lütfennnnn…

  Yanıtla
 • 9 Ağustos 2020 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Uyarınız için teşekkürler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.