knidos gezisi

Knidos Gezisi

knidos sarnıç

Cadde üzerinde içerisi horasan harcıyla sıvanmış bir su deposu, yan tarafında kanallar var.

knidos evi

Büyük bir yapının yanından yol devam ediyor, geçmiş yıllarda zemindeki mozaikleri fotoğraflamıştım. Mozaikler bozulmasın diye üstüne aternit bir çatı yapmışlar, şimdi ne durumda bilmiyorum. Ertekin hocanın verdiği bilgiye göre 1850 li yıllarda Knidos’u kazıp birçok değerli eseri İngiltere’ye götüren Charles Newton burayı ortaya çıkarmış ve bu yapıya Gymnasium demiş, hocamıza göre bu yapının bir zengine ait konut olması daha akla yakın. Knidos’ta villa tipi yapılar var.

knidos korint tapınak

Korint tapınağındayız, hemen önündeki tabelada bilgiler veriliyor.  Roma döneminde yapılmış olabilir. Başlıklarına bakarak korint tapınağı denmiş, 1750 li yıllarda Knidos’ta ilk bulunan yapılardanmış.

knidos güneş saati

Korint tapınağının biraz ilerisinde kabaca yapılmış duvarların arasında duran güneş saati de en çok ziyaret edilen yerlerden, kazı yapılırken duvarların içinden çıkmış.

knidos dor stoası

Biraz ileride Dorik stoa var, Hellenistik dönemde burada Dor nizamında yapılmış bir stoa varmış, geç dönemde bu yapı kiliseye çevrilmiş. Üç nefli bazilikal planda bir kilise.

dor stoası

Zeminde stoaya ve Korint tapınağına ait mimari parçalar görülüyor, bunların arasında arapça yazılı bir mermer de var, Arap istilası zamanından kalma.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

4 yorum

 1. Önce Türkiyemizi tanıyalım, sonra dünyayı tanıyalım … Datça Knidos dünya harikası bir yerdir. Datça gelip burayı görmeyen Datça ya geldim diyemez.

 2. Muzaffer bey çok teşekkürler de , birçok kez mesajlarla ve bir mütevazı kitap aracılığı ile görüştüğümüz gibi, artık lütfen M.Ö.340’larda yapıldığı bir şehir efsanesi (City legend) haline gelen Burgaz’dan taşınma öyküsünü tanıtım levhanızdan çıkartıp ziyaretçilere aykırılığı bilim adamları tarafından kanıtlanmış bir fikre kapılmamalarını sağlasanız diyorum. Başarı dileklerimizle… Esin – A.Bilgin Turnalı.

 3. Arkadaşlar bir konuya değinmek istiyorum.
  2 Gün önce Datça ve çevresini gezmek istedik.
  Knidos merak ettik uzun ve dolambaçlı bir yolu katetdik, vardık knidosa ve bir gişe ile demir kapıya. Gişedeki görevliye söyledim şöyle bir bakayım sonra bilet alalım diye, olmaz dedi gişedeki görevli, bakacaksan demir parmaklık kapının dışından bakacaksın. Arkadaş bak 4 kişiyiz diğer arkadaşlar burada kaçıp gitmeyeceğiz ya falan, olmaz dedi. aldık biletlerimizi bir arkadaşın müze kartı vardı, bir arkadaşımızın işbank kredi kartından müze kart kullandı, 2 kişi 10+10= 20 lira verdik girdik.
  Şimdi konu burada arkadaşlar, Alan geniş içeride kafe restaurant ve bar var. Ayrıca önemli olan kazı ve tarih araştırma bölümü var ki, tel ile çevrili,
  Sahaya girdiğimizde 2. bir gişe ve kapı var meğerse asıl olarak eğer kazı ve tarihi bölgeye gireceksek para vererek bilet almak gerekliymiş, yani biz o kadar yolu gittik ama, kafede birer çay veya soğuk bişeyler içelim desek, boşuna para ödemişiz, öndeki deli dumrul gişesinde.
  Sonra çıkarken sordum, mesela biz kafeye gidecektik neden bizden para aldınız diye, bize söylemediniz ki diyor görevli, be arkadaş biz egenin en ucuna 1 saat öylesine bir yoldan gelmişim, buranın nasıl bir yer olduğunu mu biliyorum.
  Arkadaşlar, eğer Knidosa gidecekseniz lütfen gayret gösterin otoparkın olduğu yerdeki ön gişeden bilet falan almayın, içeri girin eğer ören ve kazı yerini gezecekseniz orada gişe var zaten, oradan alınız biletinizi… Dışarıdaki Deli Dumrul gişesine kesilmeyiniz lütfennnnn…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir