knidos gezisi

Knidos Gezisi

knidos-gezisi-24

Buradan ören yerine ilk girdiğimiz alt teras tümüyle görünüyor, Dionysos tapınağı, restoran, antik limanlar, ören yerine giriş gişesi. En karşıdaki  binayı kazı ekibi kullanıyor. Sağ tarafta ağaçların arkasında tuvalet bulunuyor.

knidos limanı

Knidos ticari liman, büyük liman diye de geçer, ileride görülen mendirek taşları o günlerden kalma. Knidos limanı günümüzde de kullanılan nadir antik kentlerden.

knidos manzarası

Dorik stoa’dan itibaren devam eden yürüyüş yolu görünüyor. Bu yoldan ayrılmazsanız Knidos’u daha rahat gezebilirsiniz, çünkü Knidos’ta yerleşim çok geniş bir alana yayılıyor.

knidos sotoası'nın doğu tarafından görünüşü

Alt terasta stoa da görünür oluyor, karşı tarafta Ege denizi görünüyor. Knidos limanlarının küçük olanı Ege Denizi tarafında, Büyük Liman Akdeniz tarafında. Her hava şartında sığınılacak bir doğal liman var.

knidos sotoa'da depremle kırılmış sütunlar

Stoa’da depremle yıkılmış sütunlar aynı şekilde duruyorlar.

knidos hellenistik kilise

Ve yanıbaşımızda Küçük tiyatro var, 5000 kişilik tiyatro klasik bir Yunan tiyatrosu biçiminde. Ticaret limanının kuzey kıyısında yer alan Küçük Tiyatro Knidos’taki en önemli yapılardandır. Oturma sıraları bir yamaca dayalı olan tiyatronun orkestra alanı daire planlı olup Anadolu’da tonozlu girişlere sahip en erken tiyatrolardan biridir.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

4 yorum

 1. Önce Türkiyemizi tanıyalım, sonra dünyayı tanıyalım … Datça Knidos dünya harikası bir yerdir. Datça gelip burayı görmeyen Datça ya geldim diyemez.

 2. Muzaffer bey çok teşekkürler de , birçok kez mesajlarla ve bir mütevazı kitap aracılığı ile görüştüğümüz gibi, artık lütfen M.Ö.340’larda yapıldığı bir şehir efsanesi (City legend) haline gelen Burgaz’dan taşınma öyküsünü tanıtım levhanızdan çıkartıp ziyaretçilere aykırılığı bilim adamları tarafından kanıtlanmış bir fikre kapılmamalarını sağlasanız diyorum. Başarı dileklerimizle… Esin – A.Bilgin Turnalı.

 3. Arkadaşlar bir konuya değinmek istiyorum.
  2 Gün önce Datça ve çevresini gezmek istedik.
  Knidos merak ettik uzun ve dolambaçlı bir yolu katetdik, vardık knidosa ve bir gişe ile demir kapıya. Gişedeki görevliye söyledim şöyle bir bakayım sonra bilet alalım diye, olmaz dedi gişedeki görevli, bakacaksan demir parmaklık kapının dışından bakacaksın. Arkadaş bak 4 kişiyiz diğer arkadaşlar burada kaçıp gitmeyeceğiz ya falan, olmaz dedi. aldık biletlerimizi bir arkadaşın müze kartı vardı, bir arkadaşımızın işbank kredi kartından müze kart kullandı, 2 kişi 10+10= 20 lira verdik girdik.
  Şimdi konu burada arkadaşlar, Alan geniş içeride kafe restaurant ve bar var. Ayrıca önemli olan kazı ve tarih araştırma bölümü var ki, tel ile çevrili,
  Sahaya girdiğimizde 2. bir gişe ve kapı var meğerse asıl olarak eğer kazı ve tarihi bölgeye gireceksek para vererek bilet almak gerekliymiş, yani biz o kadar yolu gittik ama, kafede birer çay veya soğuk bişeyler içelim desek, boşuna para ödemişiz, öndeki deli dumrul gişesinde.
  Sonra çıkarken sordum, mesela biz kafeye gidecektik neden bizden para aldınız diye, bize söylemediniz ki diyor görevli, be arkadaş biz egenin en ucuna 1 saat öylesine bir yoldan gelmişim, buranın nasıl bir yer olduğunu mu biliyorum.
  Arkadaşlar, eğer Knidosa gidecekseniz lütfen gayret gösterin otoparkın olduğu yerdeki ön gişeden bilet falan almayın, içeri girin eğer ören ve kazı yerini gezecekseniz orada gişe var zaten, oradan alınız biletinizi… Dışarıdaki Deli Dumrul gişesine kesilmeyiniz lütfennnnn…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir