knidos feneri

Karia Yollarında, Knidos’tan Karaköy’e

29 Ekim Tarihinde Denizli Mendosk ( Menderes Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ) üyesi arkadaşlarla Knidos’tan başlayarak Datça Karia Yolunun Ege Denizi tarafındaki parkurlarında yürüdük. Üç gün süren yürüyüşümüzde üç gece de kamp yapıldı. Nisan ayında Denizli’den gelen Pakdos’la Karia yolunun Akdeniz tarafındaki parkurlarını tamamlamıştık, 29 Ekimde başlayan yürüyüşümüzde birlikte yürüdüğümüz Ali Yollu, Yüksel Pekdüz, Atakan Erenler Pakdos’la yaptığımız yürüyüşte yürüdüğümüz arkadaşlardı.

01.07.2015 tarihinde kurulan Mendosk Büyük Menderes nehri ve havzasının tüm güzellikleri ile etrafında kurulan uygarlık ve yerleşimler hakkında bilgi, fotoğraf, anıları paylaşmak ve bu şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kuruldu. Karia Yolu gibi Menderes Yolu parkurlarını oluşturmaktalar, şu anda  52 km lik parkur hazırlanıp tabelaları dikilmiş durumda, 125 kmlik kısım da temizlendi tabelaları hazırlanıyor, bittiğinde 800 km lik bir parkur ortaya çıkacak, tabii bunun 10 yıl gibi bir zaman alacağı düşünülüyor, parkurun geçtiği yerlerdeki belediye ve çeşitli kuruluşlardan destek alıyorlar.

datça karia yolları haritası

Web Sitemde yer alan Datça Karia Yolları haritası, 1-2, 2 – 3, 3 – 4 nolu parkurları nisan ayında üç gün süren bir yürüyüşte tamamlamıştık. İlk gece Domuzçukuru’nda kamp yapıldı, ikinci gece Palamutbükü’nde konaklama tesisinde kalındı, üçüncü gün yürüdükten sonra arkadaşlar memleketlerine döndüler. 29 Ekim tarihinde yaptığımız  yürüyüşte 4 – 5 ve 5 – 6 nolu parkurlar yüründükten sonra üçüncü gün mor renkle belirttiğim 6 – 7 ve 7 – 8 nolu parkurlar atlanarak Çakal – Balıkaşıran arasındaki parkur yüründü.

knidos murdala yürüyüşü

Gelen sekiz arkadaşla birlikte ben ve Ekrem arkadaşımla 10 kişilik bir tim olduk, sayının çok fazla olmaması, zor parkurlarda yürüyebilecek arkadaşların gelmesi yürüyüşü daha hızlı ve zevkli kıldı. Misafirlerimiz 28 Ekim geç saatlerde Datça’ya ulaştılar, bizi aldıktan sonra kamp kurmak üzere saat 24.00 e yakın kamp alanımız Bağlarözüne geldik, bu alanın seçilmesinde Knidos’a yakın olması, vasıtanın buraya kadar gelmesi etkili oldu. Sol üstte kamp alanı görülüyor, sabah çadırları toplama telaşından fotoğraf çekmemişim. Dolunay sabaha kadar etrafı aydınlattı, gecenin sessizliğini dalgalar ve kukumav sesleri bozuyordu,  erken kalkmak üzere çadırlarımızda uykuya daldık. Bu arada dört gün boyunca havaların oldukça güzel olması kamp yaşamımızı ve yürüyüşleri zevkli kıldı.

Fotoğraflarda Knidos’a yaklaşırken Kap Krio manzarasını fotoğrafladığımız anlar görünüyor, güneşli, açık bir hava vardı.

knidos-murdala-2

Aslında Karia Yolu knidos’un üst tarafından geçiyor, knidos’u görmemiş arkadaşlarımız için Knidos Ören yerinin içinden geçtik, arkadaşlarımızın müze kartları vardı. Yuvarlak tapınağın yanındaki Karia Yolu işaretleini takip ederek Knidos sırtlarına çıktık.

knidos-murdala-3

Arkadaşlar Knidos sırtlarında yanlarında getirdikleri bayrakları açarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladılar. Coşku dolu anlardı, çok güzel manzaraların içindeydik. Sabahın erken saatlerinde Knidos açıklarından geçen yolcu ve yük gemileri manzaraya güzellik kattılar.

knidos-murdala-4

Hatıra fotoğraflarının ardından Karia Yolu işaretlerini takip ederek yolumuza devam ettik.

knidos doğa yürüyüşü

Knidos’a bakan sırtlardaki geçit ilgimi çeken yerlerden, şimdiye dek bu parkurda karşı yönden geldiğimiz için buraya geldiğimizde Knidos fenerinin muhteşem manzarasını akşam güneş bu tarafta olduğundan istediğim gibi çekememiştim.

Patika yoldan Eştengil’e doğru yürüdük, dağların arasında bir vadi.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2 yorum

  1. Heyecanla beklediğim yazınızı bir nefeste okudum…teşekkürler hocam. Bir gün bu güzel parkurlarda sizlerle yürümek umuduyla..Ee nede olsa umut fakirin ekmeği değil midir.:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir