datça trekking

Şimdi Trekking Zamanı

Havalar her ne kadar hala güzel gidiyorsa da serinledi, üstüne yağmurlar da yağdı, doğa yürüyüşleri için uygun ortamlar oluştu. Bundan sonraki günlerde de biz olsun, diğer arkadaşlar olsun Datça doğasının içinde kendimizi şanslı insanlar olarak hissdedip yürüyeceğiz. Yağmurlar dedim, yürüyüş parkurları açısından güzel bir yağmurun yağması gerekiyordu, geçtiğimiz günlerde o da oldu, zemin oturdu, yeşillikler, ve çiçekler artmaya başlayacak.

Üç gün süren yağmurun ardından 25 ekim tarihinde arkadaşımla doğa yürüyüşüne çıktık, hava durumunda sabah saatleri için yağmur gösteriyordu, evden çıktığımda hava güzeldi ama yine de tedbirli bir şekilde malzemelerimizi aldık. Yakında uzun bir yürüyüş yapacağız, bu kısımda da yürüyeceğiz, epeydir buradan yürümemiştim, görmem gereken birkaç nokta vardı, Çakal’dan Eksera’ya yürüyecektik, Datça Yarımadası’nın Ege’de Gökova Körfezine bakan kıyıları.

datcada-trekking-1
Soğuksu virajlarına gelmeden sol taraftaki çeşmenin yanından toprak yola saptık, Tekesuyu yazan levhada yol ikiye ayrılıyor biz sağ taraftan devam ettik, Çakal koyuna giden bir yol, yağmurlar biraz etkilemiş ama araba için sorun olacak bir zemine rastlamadık. Koya yaklaştığınızda yol ikiye ayrılıyor, sol tarafa giderseniz çıkmaz bir yol, buradaki koy boyunca uzunan özel arazinin kapısına gelirsiniz, arazinin etrafı tellerle çevrili, koya ancak soldaki dere yolundan inmemiz mümkün. Neyse bugün bizim sahile inmemiz gerekmiyordu, sağ taraftaki orman yoluna saparak, yolun başında arabamızdan indik. Orman yolu genişletilmiş, bu yıl birçok yerde orman yolları genişletildi, bazıları yeni açıldı, bu yürüyüşümüzde bunlara rastladık.

datcada-trekking-3

Emecik’e bağlı bu araziler ormanlarla kaplı, Datça’nın kendine özgü doğal bir yapısı olan birkaç bölgesinden biri, yaban hayatının da aktif olduğu yerlerden. Çok güzel bir yol, sabah güneşiyle ağaçların gölgesi yola düşmüştü.

datcada-trekking-4

Fantastik filmlerdeki dekorlar gibi, sakin, ılık bir hava , yağmurun etkisiyle ormanda değişik kokular vardı.

datcada-trekking-5

Doğayla uyumlu olmak insanoğlunun yararına, sonuç mutlu sondur çoğu kez.

datcada-trekking-6

Bu güzel yolun sonunda denizle buluştuk, tabii Karia Yolu işaretleri ile de, Çakal’dan sonraki bu koyun ismi Küçük Çakal, Eksera’ya kadar birkaç koydan daha geçtik ama isimleri var mı bilmiyorum, bazılarının olmuyor. Sahil boyunca yürüdük, çok güzel bir ışık vardı, bulutlar gökyüzünde değişik şekillerle yükselmekteydi.

datcada-trekking-7

Arkamızda bıraktığımız güzelliklerin fotoğrafını çekerek yürüyoruz.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir