Bağlarözü’nden Palamutbükü’ne Trekking

24 Mart pazar Günü yürüyüş arkadaşlarımla Karia Yolunun bir başka parkurunda yürüdük. Bu yürüyüşle birlikte Balıkaşıran’dan itibaren yer alan ve son zamanlarda Karia Yolu diye adlandırılan parkurları yürümüş oldum. Dağlardan, vadilerden , araştırma amacıyla yürüdüklerimi bu yürüyüşlerden saymıyorum. Bugünkü yürüyüşümüz Knidos’a giderken gördüğümüz koylardan Bağlarözü’nden Palamutbükü’ne oldu.

bağlarözü palamutbükü yürüyüş haritası

Yürüyüş yaptığımız parkuru ( sarı çizgili )ve çevresindeki yerleşimleri basitçe göstermeye çalıştım, hatalarım olursa affola. Sayfalarımı sonuna kadar takip ederseniz nasıl eşsiz bir yarımada üzerinde yaşadığımızı daha iyi anlayacaksınız. Datça’nın en güzel zamanlarından mart ayında yapılan bu yürüyüşte maviler, yeşiller, birbirinden güzel çiçekler içinde yürüdük. (Fotoğrafları daha büyük görmek isterseniz üzerlerine tıklayınız )

baglarozu-palamutbuku-1

Knidos’a 5-6 km kala minübüsten indik, buradan Bağlarözü koyuna inen toprak yol var, yol bazen bozuk olabiliyor. Yolun başında arkadaşlarımızla hatıra fotoğrafı çektirdik. Tabii ben çektiğim için bu fotoğrafta yokum ama daha sonra Ali Rıza arkadaşıma makinamı vererek ben de fotoğraf çektirdim.

baglarozu-palamutbuku-2

Koya doğru inen yol, düzeltilmiş gibi, bu Karia Yolu projesine karar verilirken köylerimizin de turizm payından yararlanmaları düşünülüyordu, okuduğuma göre. Ama bu yürüyüşlerle kimseye fayda gelmeyecek gibi, başlama, mola noktalarını buna göre ayarlamak lazım. Parkurlar yerleşim yerlerine uğramadan geçiyor.

baglarozu-palamutbuku-3

Çok güzel bir pazar günü, hava ılık, rüzgarsız, bulutsuz. Bağlarözü Yazıköyü arazileri içinde, Yazı köylülerin burada badem bahçeleri var, bahçelerden sesler geliyor. Antik dönemde Knidos’un asma bahçelerinin yer aldığı koyda hala o zamandan kalma terasları görmek mümkün. İki yıl önce buradan  Kalamış denilen yere yürümüştüm, bugünkü yürüyüşte aynı noktalardan geçeceğiz.

baglarozu-palamutbuku-4

Badem ağaçlarının yeşil tonu bu mevsimde çok güzel oluyor, yeni çıkan yapraklar ağaçlara ayrı bir güzellik katıyor, sonuçta ovalar, yamaçlar bu yeşillerle çok hoş görünüyor.

baglarozu-palamutbuku-5

Bağlarözü çok güzel bir koy, şimdiye dek bir çok kez geldim, piknik te yaptık. Buraya konan piknik masası yıllardan bu yana ziyaretçilerin hizmetinde. Bu kez arkadaşlarım burada sabah kahvaltısı yapacaklar. İlk kez ben de kahvaltı yapmadan yola çıktım, saati kurmuştum, ses falan duymadım.

13 thoughts on “Bağlarözü’nden Palamutbükü’ne Trekking

 • 27 Mart 2013 tarihinde, saat 01:47
  Permalink

  Sayenizde defalarca yaşayacağımız güzel anılar oluyor.Ellerinize sağlık.

  Yanıtla
 • 27 Mart 2013 tarihinde, saat 02:20
  Permalink

  Ayrıca, bu çalışmalarınız Datça yarımadası için belge niteliği taşımasından dolayı da önemlidir. Teşekkürler…

  Yanıtla
 • 27 Mart 2013 tarihinde, saat 20:06
  Permalink

  Bende çok teşekkür erderim! Her Datça gelişimde sizlerle yürüyüş bende hep programı olacak! Şimdiden gelecek Datça gelişimi bekliyorum. Muzaffer Bey, sitenizi izleyeceğim.

  Yanıtla
 • 27 Mart 2013 tarihinde, saat 20:25
  Permalink

  çok güzel yerler bu yaz geldim. tekrar gelmeyi arzu ederim…….yürüyüş harika….

  Yanıtla
 • 27 Mart 2013 tarihinde, saat 20:50
  Permalink

  Merhaba bir grubunuz yada bir programınız varsa bende sizlere katılmak isterim. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Yanıtla
  • 27 Mart 2013 tarihinde, saat 21:38
   Permalink

   Yürüyüş arkadaşlarımızla her pazar Migros önünde buluşup,8.30 da hareket ediyoruz, bir minübüsle yürüme yerine gidiliyor.

   Yanıtla
 • 27 Mart 2013 tarihinde, saat 21:02
  Permalink

  Hocam ellerinize, yüreğinize sağlık, sayenizde Datça’yı öğreniyoruz.

  Yanıtla
  • 27 Mart 2013 tarihinde, saat 21:48
   Permalink

   Yorum yazan tüm arkadaşlarıma teşekkür, her şey birlikte güzel ve anlamlı.

   Yanıtla
 • 27 Mart 2013 tarihinde, saat 22:34
  Permalink

  işte budur hocam teşkkürler

  Yanıtla
 • 27 Mart 2013 tarihinde, saat 23:28
  Permalink

  memleketim. özlemim ,yüreğim
  dağıyla taşıyla herşeyiyle sevdiğim

  Yanıtla
 • 30 Mart 2013 tarihinde, saat 13:07
  Permalink

  Sayın Hocam,
  Emeğiniz için teşekkürler,
  Uzun zamandır sizi izlemekteyim. Hele ki bir çalışmanız var ki; tekneyle Karaköy limanına uzanan serüveninizi unutmak mümkün değil. 4 yıldır yaz tatilimi çok kısa da olsa Datça da geçirmekteyim.
  Çok az kaldı hocam, İstanbul da yaşayan şehir yorgunu birisi olarak bu faaliyetlerinizin içinde bana da bir yer verirsiniz. Yılın büyük bir kısmını geçirmek adına oraya yerleşmek üzereyim. Saygılar, selamlar hocam.

  Yanıtla
 • 1 Nisan 2013 tarihinde, saat 19:58
  Permalink

  O kadar güzel dizimlemişsinkki Muzaffer bey tüm gezimizi ayrıntılarıyla anlatmışsın resimlerinde. Ellerine sağlık harika bir gündü ve doğayı içimize sindire sindire yaşadık.

  Yanıtla
 • 14 Ocak 2014 tarihinde, saat 09:50
  Permalink

  Bağlızü, Galamışlar, Kütük burnu, Gargıcak, poyraz ini şimdinin yürüyüş parkuru bizim zorunlu yaşam alanımızdı. O anılara uzaktan bakar olduk. Eline sağlık Muzaffer Hoca.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.