Bağlarözü’nden Palamutbükü’ne Trekking

24 Mart pazar Günü yürüyüş arkadaşlarımla Karia Yolunun bir başka parkurunda yürüdük. Bu yürüyüşle birlikte Balıkaşıran’dan itibaren yer alan ve son zamanlarda Karia Yolu diye adlandırılan parkurları yürümüş oldum. Dağlardan, vadilerden , araştırma amacıyla yürüdüklerimi bu yürüyüşlerden saymıyorum. Bugünkü yürüyüşümüz Knidos’a giderken gördüğümüz koylardan Bağlarözü’nden Palamutbükü’ne oldu.

bağlarözü palamutbükü yürüyüş haritası

Yürüyüş yaptığımız parkuru ( sarı çizgili )ve çevresindeki yerleşimleri basitçe göstermeye çalıştım, hatalarım olursa affola. Sayfalarımı sonuna kadar takip ederseniz nasıl eşsiz bir yarımada üzerinde yaşadığımızı daha iyi anlayacaksınız. Datça’nın en güzel zamanlarından mart ayında yapılan bu yürüyüşte maviler, yeşiller, birbirinden güzel çiçekler içinde yürüdük. (Fotoğrafları daha büyük görmek isterseniz üzerlerine tıklayınız )

baglarozu-palamutbuku-1

Knidos’a 5-6 km kala minübüsten indik, buradan Bağlarözü koyuna inen toprak yol var, yol bazen bozuk olabiliyor. Yolun başında arkadaşlarımızla hatıra fotoğrafı çektirdik. Tabii ben çektiğim için bu fotoğrafta yokum ama daha sonra Ali Rıza arkadaşıma makinamı vererek ben de fotoğraf çektirdim.

baglarozu-palamutbuku-2

Koya doğru inen yol, düzeltilmiş gibi, bu Karia Yolu projesine karar verilirken köylerimizin de turizm payından yararlanmaları düşünülüyordu, okuduğuma göre. Ama bu yürüyüşlerle kimseye fayda gelmeyecek gibi, başlama, mola noktalarını buna göre ayarlamak lazım. Parkurlar yerleşim yerlerine uğramadan geçiyor.

baglarozu-palamutbuku-3

Çok güzel bir pazar günü, hava ılık, rüzgarsız, bulutsuz. Bağlarözü Yazıköyü arazileri içinde, Yazı köylülerin burada badem bahçeleri var, bahçelerden sesler geliyor. Antik dönemde Knidos’un asma bahçelerinin yer aldığı koyda hala o zamandan kalma terasları görmek mümkün. İki yıl önce buradan  Kalamış denilen yere yürümüştüm, bugünkü yürüyüşte aynı noktalardan geçeceğiz.

baglarozu-palamutbuku-4

Badem ağaçlarının yeşil tonu bu mevsimde çok güzel oluyor, yeni çıkan yapraklar ağaçlara ayrı bir güzellik katıyor, sonuçta ovalar, yamaçlar bu yeşillerle çok hoş görünüyor.

baglarozu-palamutbuku-5

Bağlarözü çok güzel bir koy, şimdiye dek bir çok kez geldim, piknik te yaptık. Buraya konan piknik masası yıllardan bu yana ziyaretçilerin hizmetinde. Bu kez arkadaşlarım burada sabah kahvaltısı yapacaklar. İlk kez ben de kahvaltı yapmadan yola çıktım, saati kurmuştum, ses falan duymadım.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

13 yorum

 1. Ayrıca, bu çalışmalarınız Datça yarımadası için belge niteliği taşımasından dolayı da önemlidir. Teşekkürler…

 2. Bende çok teşekkür erderim! Her Datça gelişimde sizlerle yürüyüş bende hep programı olacak! Şimdiden gelecek Datça gelişimi bekliyorum. Muzaffer Bey, sitenizi izleyeceğim.

 3. çok güzel yerler bu yaz geldim. tekrar gelmeyi arzu ederim…….yürüyüş harika….

 4. Merhaba bir grubunuz yada bir programınız varsa bende sizlere katılmak isterim. Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Yürüyüş arkadaşlarımızla her pazar Migros önünde buluşup,8.30 da hareket ediyoruz, bir minübüsle yürüme yerine gidiliyor.

 5. Hocam ellerinize, yüreğinize sağlık, sayenizde Datça’yı öğreniyoruz.

 6. Sayın Hocam,
  Emeğiniz için teşekkürler,
  Uzun zamandır sizi izlemekteyim. Hele ki bir çalışmanız var ki; tekneyle Karaköy limanına uzanan serüveninizi unutmak mümkün değil. 4 yıldır yaz tatilimi çok kısa da olsa Datça da geçirmekteyim.
  Çok az kaldı hocam, İstanbul da yaşayan şehir yorgunu birisi olarak bu faaliyetlerinizin içinde bana da bir yer verirsiniz. Yılın büyük bir kısmını geçirmek adına oraya yerleşmek üzereyim. Saygılar, selamlar hocam.

 7. O kadar güzel dizimlemişsinkki Muzaffer bey tüm gezimizi ayrıntılarıyla anlatmışsın resimlerinde. Ellerine sağlık harika bir gündü ve doğayı içimize sindire sindire yaşadık.

 8. Bağlızü, Galamışlar, Kütük burnu, Gargıcak, poyraz ini şimdinin yürüyüş parkuru bizim zorunlu yaşam alanımızdı. O anılara uzaktan bakar olduk. Eline sağlık Muzaffer Hoca.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir