5 Ocak – Pırıl Pırıl Bir Datça Günü

yaşlı zeytin ağacı

Tam bir sanat eseri bir anıt ağaç, kimbilir kaç yaşında. yaşlı insanların ellerindeki damarlar gibi gövdesini damarlar sarmış. Ölmez ağaç dedikleri kadar yok mu eskilerin.

datcada-bahar-24

Bunca zamandır bu duvarların sağlam kalması şaşırtıcı, toprak harç korunmasız ama yağmurlara, iklim şartlarına hala direniyor. Sağ altta hala kullanılan bir toprak damlı ev.

datcada-bahar-25

Köylerimizin birçoğunda geleneksel evler duruyor ama bu evlerin günümüzde çatıları kiremitle kaplı. Buradaki gibi hala kullanılan toprak damlar diğer yerlerde pek yok, bu evleri kullananların birçoğunun yaşı 80 ve üzeri. Bu evlerde doğmuşler, büyümüşler, bu evlerde mutlular. Yaka köyü uzun yaşayanların çok olduğu bir köy belki  bu evlerin bunda bir etkisi vardır.

yaka köyde eski evler

Kızıl renkli yapışkan bir toprak, keramik yapımında kullanılanlardan mı acaba.

datcada-bahar-26

Bir evin önünde taş fırın, bu fırınların bazısı  halkın kullanması için yapılırmış. Her mahallede bulunurmuş. Adamotu denen bitki çiçek açmış, belki de günün en güzel fotoğraflarından birini burada çektim, nerdeyse her çiçeğin içinde bir arı vardı.

adamotu bitkisi

Flora sayfasında paylaştığımda ilk kez gören birçok arkadaş olduğunu gördüm, bazı köyde ballıbaba dediklerini duymuştum, fotoğrafı çekerken konuştuğum Yakalı bir arkadaşa siz ne dersiniz dedim Sarıkavuk derlermiş, sarı meyvaları olurmuş .

datcada-bahar-27

Yaka evlerini alıp restore edenler var, büyük kentlerden gelip. Bunlardan biri Avukat Turgay Sönmez’e ait, evde kimseler yok, olsaydı ziyaret ederdim. Evin biraz ilerisinde toprak damlı bir ev, buralardan manzara çok güzel, Kumyer ovası karşımızda, diğer yerler de görünüyor. bademler çiçek açınca buraya çıkın ve Kumyer ovasına bakın, araba buraya kadar çıkıyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

2 yorum

  1. sizi ilgi ile izliyorum..
    datçada yazlık sahibi arkadaşlarım var…derince-kocaelinden..
    turan güler-ipraş sitesi
    resat keçeci-gonceaitesi..

    iyi gezmeler, gözlemler..

  2. Datça’nın görülmedik yeri kalmadı sayenizde Datça hakkında bilgi isteyenlere Datça Detayı tavsiye ediyorum. İlk çağla haberini ve görüntüsünü aldık sayenizde teşekürler. Balıkesirden sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir