Takı-Tasarım Bölümü Öğretim Görevlileri Datça’da

ogretim-gorevlileri-datcada-48

Datça evinden bahçedeki taş yapıya geçiyoruz, bahçe de çok güzel. Saniye hanım  burada bir konak ve bahçesini ortaya çıkarmış. Tabii Saniye hanımla birlikte burada emeği olan kişiler de vardır ( Eşi mesela ), ona destek olmasalardı bu iş ortaya çıkamazdı. Nuriye Çevik İşgören hocamız ikinci gün bize katılan kızı ile.

ogretim-gorevlileri-datcada-49

Bu yeni yapıda Osmanlı sanatı canlandırılmak istenmiş. Babası Mehmet Ali Ağa Konağında çalışmış, hemen yakınlarındaki konak Saniye hanımda izler bırakmış sanıyorum. Burada bir konak ortaya çıkarmış. Oldukça rüzgar vardı, Özgül hanımın fotoğrafını çekerken bu belli oluyordu.

ogretim-gorevlileri-datcada-50

İçeriye girer girmez arkadaşların hayranlık belirten sesleri geldi, şaşkınlıkla etrafı inceliyorlardı. Mobilyalardaki, tavanlardaki ahşap işlemeler çok güzel. Muğla da bir ustaya aitmiş. Saniye hanımın istediği gibi bir konak ortaya çıkmış, 62 m2 ye iki katlı çok güzel bir yapı. Reşadiye kentsel sit alanı olduğu için anıtlar kurulu bu kadarına izin vermiş.

ogretim-gorevlileri-datcada-51

Mutfakta da aynı dekorlar sürüyor, bunun için Saniye hanım çok inceleme yapmış, Osmanlı eserlerini araştırmışlar.

ogretim-gorevlileri-datcada-52

Hep birlikte mutfağı geziyoruz. Evin her tarafında işlemeler var, arkadaşların branşı olduğu için Maraş işi, Türk işi falan diye motifleri inceliyorlar.

ogretim-gorevlileri-datcada-53

Pencereler eski evlerde olduğu gibi dar bir dikdörtgen, içeride hoş bir ışık var. Lambalar yanıyordu, sarı renkli ampullerle gaz lambalarını andırıyorlar. Mozaik tabak hepimizin ilgisini çekti.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir