Takı-Tasarım Bölümü Öğretim Görevlileri Datça’da

ogretim-gorevlileri-datcada-8

Yukarıda asılı olan giysileri hazır mı aldın diye sorunca hemen benim dikkatimi çekmeyen dikiş makinasını gösterdi, benim annemin de vardı dedim. Ayakla çevrilen makinalardan, fotoğrafını çekmeyi atlamışım. Hürriyet hanımın çalıştığı atölyenin o günlerden pek farkı yok aslında, tavanlar bir kaç tahtanın arasına geçirilmiş mukavvalardan oluşuyor. Kapınının hemen karşısında yerde oturuyor, üşütmeyesin diyorum hayır diyor yıllardan beri ben böyle çalışıyorum.

ogretim-gorevlileri-datcada-9

Bir ara çarşı sokağında dışarıya çıkarak fotoğraf çekiyorum.

ogretim-gorevlileri-datcada-10

Öğretim görevlisi arkadaşlar Özgül hanımla birlikte geldiler, selamlaştık, kendileriyle tanıştık. Hemen  Hürriyet Abla’ya girerek incelemelere başladılar. Arkadaşlar bir proje oluşturacaklar bu ilk araştırma gezisi oluyor. Turistik beldelerin el sanatlarını, hediyelik eşyalarını yeni yorumlarla turistik eşyalara dönüştürecekler. Daha çok satılması ve ilgi görmesi için. Bu geziye başlarken projenin nasıl ve hangi konuda olacağı tam belli değilmiş, gezi sonunda kararlaştıracaklar. Valilik, Kaymakamlık, ticaret odası gibi birçok resmi ve sivil kurumlarla irtibat kurulacak.

ogretim-gorevlileri-datcada-11

Projeleri için Datça’ya gelen arkadaşlar; Marmara Üniversitesi Teknoloji ve Takı Tasarımı Yüksek Okulu Öğretim görevlileri; Bölüm kurucusu ve başkanı Yrd.Doç.Dr. Leyla Ulusman, Müdür yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Gülhan Acar,  Çimen Bayburtlu, Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Takı ve Tasarım Bölümü öğretim görevlileri, Dr. Demet Öznaz,  Yrd.Doç.Dr. Nuriye İşgören.

ogretim-gorevlileri-datcada-12

Hürriyet Abla’dan çıktıktan sonra Eski Datça sokaklarını gezdiler, fotoğrafta Çimen Bayburtlu  görülüyor, çok içten ve pozitif kişiler, bu durum fotoğraflara da yansıdı.

ogretim-gorevlileri-datcada-13

Yukarıda Özgül Tuzcu arkadaşımız, geçen haftalarda da eşi Sabah Tuzcu ile mimarlık bölümü arkadaşlarla gezmiştik. Datçamızın tanıtımında, yeni projelerin buralara gelmesinde bu gibi arkadaşların katkısı çok. Solda Leyla Ulusman çaput oyaların önünde poz verirken. Hürriyet ablanın bu çaput işleri buraya her zaman değişik bir hava katar, birçok kez burada değişik kişilerin fotoğrafını çekmişimdir.

ogretim-gorevlileri-datcada-14

Demet Öznaz ve Gülhan Acar gezi boyunca projeleri için fotoğraflar çektiler.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir