Takı-Tasarım Bölümü Öğretim Görevlileri Datça’da

ogretim-gorevlileri-datcada-41

Baharla birlikte Bursa’dan gelen ipekböceği yumurtalarından tırtıllar çıkıyor, dut yapraklarıyla beslenen ipek böcekleri son aşamada kozalarını örüyorlar. Kozalar Bursa’ya göderilerek ipek iplik olarak geri geliyor. Daha önceleri bu ipek iplik elde etme işi burada yapılıyordu. Gelep Şenliği denen şenlikte keşkekler pişiriliyor, bürümcük giysiler giyiliyordu. Hızırşah İpek Dokuma Atölyesini ziyaret ettikten sonra arkadaşlardan izin isteyerek ayrıldım. Şimdi hatırlayamadım onlar bir yere daha gideceklerdi.

ogretim-gorevlileri-datcada-42

Ertesi gün Reşadiye mahallesinde saat 11.00 de buluştuk. Burada Saniye Günay’ın evi ziyaret edildi. Özgül Tuzcu ziyaret edilecek yerlerdeki kişilerle önceden temas kurduğu için hazırlıklıydılar. Daha önce birkaç kez Saniye hanımın evine gelmiştim, o zamanlarda evin içine girmemiştim, arkadaki taş yapı da yapım aşamasındaydı, şimdi hepsini görmem kısmet olacaktı.

ogretim-gorevlileri-datcada-43

Saniye Günay’ın oldukça zengin bir kolleksiyonu bulunuyor, Datça kültürü ile ilgili bolca bilgi de kendisinde var. Paylaşmayı, Datça Kültürünü tanıtmayı seviyor. Bizler için ve onun için çok hoş bir ziyaret oldu, geçmiş yıllara gittik, zaman zaman hüzünlendim, yaşam çok kısa geride birşeyler bırakmak güzel bir şey. Saniye hanım için bütün bu gördüklerimiz bir ömür demek, kendisini bu çalışmalara adamış, maddi, manevi zorlu bir yoldan geçmiş. Şimdi eserine baktıkça oldukça mutlu ve gururlu olduğunu düşünüyorum.

ogretim-gorevlileri-datcada-44

Kapıdan girince ilk girdiğimiz yapı Geleneksel Datça mimarisinde tek katlı bir ev. Sedir ağacının kokusunda, pencerelerden giren büyüleyici ışıkta yer minderlerinde oturduk. Ev Rum ustaların eseriymiş, babası burada yaşamış. Aslına zarar vermeden bakım yapmışlar.

ogretim-gorevlileri-datcada-45

Bu fotoğrafı daha önce görmüştüm, eşeğin başındaki babası, eşeğin boynunda oturan da avukat Ziya . Tavanda Datça evlerinde gördüğümüz kargı döşeme hoş bir görüntü yaratıyor.

ogretim-gorevlileri-datcada-46

Saniye hanımı arkadaşlar büyük bir tasarımcı olarak niteledi, herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüş. Eski eşyalar, oyalar, kumaşlar bir yerde değerlendirilmiş. Saniye hanım tasarım konusunda arkadaşlardan yardım istediğinde arkadaşlar bize birşey kalmamış diye takıldılar. Sağ üstteki işlemede Datça çiçeklerini işlemiş. Dolap kapağında değerlendirilen bir işleme dikkat çekiyor.

ogretim-gorevlileri-datcada-47

Babasından kalan eski bir çerçeveyi göstererek nasıl değerlendireceğini anlattı, geçmiş onun için çok önemli. Her eski eşya o günlerden bir hatıra.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir