Renkli, Sevgi Dolu, Güzel Bir Kasım Günü

12 Kasım Cumartesi günü, öğlen yaklaşırken Betçe’ye doğru yola çıktım. Cumartesi Datça pazarının kurulduğu gün, o gün pazar işi erken bitmişti, bulutlarla kaplı gökyüzü ve büyüleyici kasım ışığı hadi şöyle bir çık, dolaş detirten cinstendi. Evde yapılacak çok iş var, epeydir bu işleri görmezden geldim ama eninde sonunda yapılacak işler. Böyle olunca bu günlerde gündüzleri zamanımın büyük bir kısmı evde geçti. Ayda birkaç kez arkadaşlarımla buluşup, sohbet etmenin dışında şehir merkezinde zaman geçirdiğim olmuyor, bir etkinlik veya ihtiyaç duyulan bir alışverişin dışında. İşte arada bir de yaptığım bu geziler beni dinlendiriyor, besliyor. Bu gezimde yöre insanıyla sıcacık sohbetlerimiz oldu, Datça manzarasının en güzel görüntülerini yakalama şansı buldum.

Kasım ayının ortalarındayız, Kasım renkleriyle beni etkileyen aylardan, sıcak renklerden soğuk renklere kadar her rengi çevremizde görebiliyoruz. Astrolijide Kasım renkleri tutkuyu, sevgi ve gücü simgeliyormuş, kasım ayında doğanlarda bu tutkuyu görmüşümdür . Gücü seviyorlar, sevdiler mi sıkı bağlanıyorlar ama ( bu ayda doğan yakın arkadaşlarıma bakarak söylüyorum ) çabuk ta kopabilirler.

bulutlu bir datça günü

Knidos yolunda Hızırşah’a ayrılan yolu biraz geçtikten sonra Pirenlik mevkiine giden yol ayrımında durarak birkaç fotoğraf çektim. Badem ağaçlarında yapraklar iyice sararmıştı, bazı ağaçlarda da yapraklar kalmamıştı. Kocadağ tarafında beyaz bulutlar göğe yükselmekteydi. Güzel bir kasım ışığı, fotoğraf çekmek için uygun zamanlar. Sarı ve yeşil renklere, dağlardaki çalıların turuncu renkleri de eşlik etmekte. Knidos’a kadar böyle kıvrılarak giden bir yol. Geçenlerde bir yağmur yağdı ama bana göre  beklenen yağmur değildi ve doğaya da fazla etkisinin olmadığını görebiliyorum. Geçen yıllarda bu zamanlarda dereleri akarken fotoğraflamışım, arşivleri karıştırırken görüyorum. Yağmur yavaş, yavaş toprağa işleyerek yağmalı, bu kısa sürdü ve hızla akıp gitti.

renkli-gunler-2

Ne zamandır Pirenlik taraflarına gelmiyorum, bu taraftan geçip Knidos yoluna gireyim dedim.  Bu kısımlarda manzara yeşil ağılıklı, zeytin ağaçlarıyla kaplı araziler, sağ tarafta Knidos yolu görülmekte.

renkli-gunler-3

Hızırşah arazilerinde bu bölgeler çiğin çok düştüğü yerler, karşıda Yarıkdağ ( Kral dağı diyenler de var, asıl adını yazıyorum ), pirenlikteki fıstık çamı ormanı koyu yeşil tonlarla kompozisyona bir canlılık katıyor. Kasım ışığı doğaya fantastik bir görünüm veriyordu. Güzel bir Datça havası, kuş sesleri bu bölgede çokça.

renkli-gunler-4

Pirenlik’e doğru giderken kaya tırmanışları yapan Olivier Nicolet’in evinin önünden geçiyordum, ne zaman görmedim bir bakayım dedim. Olivier İsviçre’deymiş ama bahçedeki karavanın yanında  Karia yollarını yapan ekipten Altay Özcan  arkadaşla karşılaştım. Yıllar önce Karia yolları ilk yapılırken görmüştüm, yolda falan görsem tanıyamazdım, ben Altay deyince güzel bir an oldu. Telefonla zaman zaman görüştüğüm bir arkadaş, yazdan bu yana Datça Yarımadası’ndaki Karia yollarının kapanan kısımlarını açıp tekrar işaretleme yapıyorlar. O gün de Kızlan Emecik arasını işaretleyeceklermiş. Altay arkadaş bana kahve yaptı sağolsun, güzel bir sohbet oldu, bilgi alışverişinde bulunduk.

renkli-gunler-5

Pirenlik’e giden yollar düzeltilmiş, daha önce delik deşikti, rahatça yol aldım. Karşılarda Kartal vadisi ve Yarıkdağ görülüyor. Datça doğasının en güzel yerleri, şehrin hemen yanında böyle bir doğaya sahip olan çok az yer vardır ama her yerde yeni gelenlerce yapılan değişiklikleri görebiliyoruz.  Bu doğaya yapılan müdahaleler beni yaban yaşamı açısından ilgilendiriyor, birçok canlının yaşadığı yerler.

renkli-gunler-6

Gökyüzü bulutlarla kaplı, havai fişek gösterisi gibi, sık sık gökyüzündeki manzara değişiyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Bir yorum

  1. Muzaffer Hocam :Memleket hasreti çektiğim şu günlede resimlerin ilaç gibi geliyor

    Ne zaman memleket gözümde tütse senin sayfaların acımı hafifletiyor.

    Eline ayağına sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir