Datça Yeni Pazar Yerine Taşındı

datça pazar yeri açılışı

18 Kasım Cuma günü Datça Ambarcı Caddesinde heyacanlı bir bekleyiş vardı, bu bekleyiş yeni pazar yerinin açılış töreni içindi. Saat 14.00 te yapılacak olan açılış töreninden önce yeni pazar yerindeydim. Biraz garip olacak ama çevresinden defalarca geçmeme rahmen burayı ilk görüşüm, pazar yerinin yapıldığını çevremden duyuyordum ama böyşe bir pazar yerini kafamda canlandırmamıştım. Belki yıllardır diğer pazar yeri görüntüsüne çokça alışmış olmamdan olabilir. Kapıda lokmalar pişirilip, açılış törenine gelenlere ikram ediliyordu. Pazar yerinin son kısmındaki çay ocağına oturup, çayımızı içerken Datça halkı ve üreticisi için böyle güzel bir yerin yapılmış olmasının heyacanını birçok kişi gibi ben de duydum.

yeni-pazar-yeri-1

Tuvaleti, çay ocağı, üstü kapalı tezgah yerleri ile yıllardır olması gereken bir çalışma sonlandırılmıştı. Yağmurda, çamurda neydi o insanların çektiği, çok mu zordu gibi sorular ister istemez aklıma takılırken, ürünlerini tezgahlara yerleştiren pazarcılarda ve açılışa gelen vatandaşlardaki heyacanı fark edebiliyordum. Eski sisteme pazarcılar olsun, biz olsun öyle alışmıştık ki, üretici arkadaşlara nasıl yerinizden memnunmusunuz sorusunu sorduğumda net bir cevap alamadığım oldu. Tabii her yeni şey gibi bazı şeyler oturuncaya kadar bir takım zorluklar olacak, ama kısa zaman sonra bu çalışmanın yarattığı memnuniyeti göreceğiz.

yeni-pazar-yeri-2

Açılış töreni saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar yeni pazar yerinin üretici ve tüketicilere hayırlı olmasını dilerken tüketicileri rahatlatacak bazı bilgiler verdi. Bu bilgilerden en önemlisi ulaşım sorunuydu, yeni pazar yerinin Ambarcı caddesinin sonlarında olması nedeniyle ulaşım açısından biraz sorun yaratacak gibi, Belediye Başkanı Gürsel Uçar ” Başkanımdan sözünü aldık, yaz sezonuna girmeden çevre yolunun düzenlenmesi yapılarak ulaşımın kolaylaştırılması sağlanacak. Bizler de pazar yerine gelen yollarımızın projesini tamamladık. Önümüzdeki günlerde ihalesi yapılarak mart ayında bitirebileceğiz. ” dedi.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar pazar yerinin yapımında emekleri geçen meclis üyelerine ve personele teşekkür etti. Yaz sıcağının altında çalışarak pazar yerini tamamlayan demirci ustalarına ayrıca teşekkür ederek üretici arkadaşlara bol kazançlar diledi, Datça halkı için kaliteli ürünler yetiştirmelerini istedi.

Başkanın belirttiğine göre bu pazar yeri de ileride değişecek, Migros’un karşı tarafındaki alana bu pazar yerinin üç katı büyüklüğünde bir pazar yerinin yapım çalışması ve kamulaştırmalar devam ediyor. Belediye Başkanı Gürsel Uçar buraya başlarken bu sözünü ettiğim yer ile çalışmaların bu denli hızlı gelişeceğini düşünmediklerini söyledi.

yeni-pazar-yeri-3

Açılış töreninde konuşan Datça Kaymakamı Vehbi Bakır belediye başkanının söylenecek birçok şeyi söylediğini belirterek, bugün Datça Pazar yerinin açılışında sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum dedi ve başta Belediye Başkanı Gürsel Uçar olmak üzere Belediye meclis üyeleri ve personeline, emeği geçen herkese teşekkür etti. Datça Kaymakamı Vehbi Bakır bu hizmetin, hem üreticilere hem de tüketicilere hayırlı, uğurlu olmasını temenni ederek bundan sonraki zamanlarda gerek belediyemizin gerekse hükümetimizin ilçemizdeki güzel hizmetlerinin açılışında buluşmak ümidini taşıyorum diyerek konuşmasını bitirdi.

yeni-pazar-yeri-4

Tuncay Okyar’ın Datçalı kadınlardan oluşturduğu halk oyunları ekibinin gösterisini izledik. Bu arada bu yılki kurslarda halk oyunlarının olmadığını öğrendim. Geçen yıl birçok etkinlikte halk oyunları ekibinin gösterisini izleyerek, Datça’daki bir boşluk dolmuş diye düşünmüştüm. Turistik bir yörede gerekiyor. Halk oyunları ekibini çalıştıran Tuncay Okyar sunuculuğu üstlenen Datça Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Özlem Caner tarafından anons edilerek, Belediye Başkanı Gürsel Uçar tarafından tebrik edildi, vatandaşlarca da alkışlandı.

datça pazar yeri açılış töreni

Daha sonra kurdele kesimi törenine geçildi, Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Meclis Üyeleri ve Vatandaşlar kurdele kesiminde bir araya geldi. Daha sonra tezgahlar arasında gezilerek üreticiler ve vatandaşlarla sohbet edildi. Çay ocağında çaylar içildi.

datça pazarı

Ben de pazarcı arkadaşların video ve fotoğraflarını çektim, pazar yeri içine ürünlerini indirirken yol sorunları olduğunu öğrendim, bunlar kısa zamanda yaşanılarak çözülecek sorunlar. Dediğim gibi yeni, sağlıklı, modern bir yere kavuşmanın heyacanı yanında, yeni yerimizde gelecekte nasıl olacak tedirginliği vardı ama insanca bir pazara kavuşmanın tadını ileride daha iyi duyacaklarını düşünüyorum. Yaşanılarak eksikler, olumlu taraflar görülecek. Tüm üreticilere bol müşteriler derken pazar yerimizin herkese hayırlı olmasını diliyorum.

yeni-pazar-yeri-8

Cuma pazarlarında sadece kendi ürününü üretenler oluyor, yumurtalar, sütler, yoğurtlar, sebzeler .. Bu arada giysi pazarı yine eski yerinde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.