Palamutbükü’nde Hıdrellez

mermer keykel çalışması

Güzel çalışmalar olacak, bittiğinde fotoğrafını çekeriz umarım, bazen çalışmalar diğer yerlerde sergileniyor veya alıcı buluyor, buradan gitmiş oluyor.

hidrellez-42

Yaka’dan Palamutbükü’ne gitmek için Kumyer yoluna saptık, Kumyer’den geçerken birisi seslendi durduk. “Ören Bitkiler”i işleten Şener Ören’di seslenen, Palamutbükü ve Kumyer’deki dikkanlarında şifalı bitkiler ve köy ürünlerini satıyorlar. Burada çaylarımızı içtik, Hıdrellez kutlaması yapanları nerelerde bulabileceğimizi öğrendik. Kahvenin köşesinde kırlangıç yuvasında dişi ve erkeğin sırasıyla yuvaya gelişlerini izledim. Bizim eve de yuva yapmışlardı serçeler izin vermedi, aralarında kanlı kavgalar oldu, yuvaları terkettiler.

palamutbükü

Palamutbükü’nde arabamı her zamanki gibi Akın Pilavcı’nın Borada otelinin önüne park ettim. Akın ağbiye bir merhaba diyeyim dedim, evde yoktu, bahçesindeki kara dutlardan yedim. Sonra eşi Sevim hanım çıktı, Akın ağbi izmir’de imiş. Kıyı boyunca biraz yürüyelim dedik, nereye gideceğimiz daha belli değildi.

palamutbükü sahili

Bir gün önce yağmurlu, fırtınalı bir hava vardı, ertesi gün böyle bir hava şaşırtıcı. Denizin rengi çok güzeldi, burada deniz her zaman değişik renklerde olur, o renkleri başka bir yerde göremezsiniz. Tropikal iklimdeki adaların sahilleri gibi, gökyüzündeki birkaç beyaz bulut ta manzaraya bir güzellik katıyordu. Çektiğim fotoğrafların bazılarını  galeri sayfamda paylaştım, binlerce kişi izledi, izlenmeye, paylaşılmaya devam ediliyor. Tabii buraları ile ilgili imarlaşma haberleri de gündemde olunca fotoğraflar daha da bir anlam kazandı. Bu bakir doğayı bir daha göremiyecekmiyiz diye insanlarda doğal olarak bir endişe oluştu. Bugün bu satırları yazdığımda facebook’ta paylaşılan Bodrum’un yerel haber sitesindeki görüntüleri görünce daha da korktum. Bu nasıl bir felaketti, kıyılar beton yapılarla dolmuştu, yeşillikler yok edilip, kocaman yapılar yapılmıştı.

palamutbükü çay bahçeleri

Bu zamanlar Palamutbükü sakin ve sessiz, kıyı boyunca denize girenler, güneşlenenler vardı. Rahatsız etmemek için fotoğraf çekmemeye çalışıyorum bu gibi yerlerde.

4 thoughts on “Palamutbükü’nde Hıdrellez

 • 8 Mayıs 2014 tarihinde, saat 13:29
  Permalink

  Muzaffer hocam köyümüzü ,geleneklerini ve insanlarını çok güzel tanıtmışsın .Çok teşekkürler.BU güzel anlatıma birde Palamutbükünün güzelliği eklenince her şey çok daha güzel olmuş.Ellerine sağlık .

  Yanıtla
 • 8 Mayıs 2014 tarihinde, saat 23:33
  Permalink

  harika olmuş hocam iyiki varsın bu güzellikleri ve eşi dostu sayende görüyoruz.teşekkürler.

  Yanıtla
 • 9 Mayıs 2014 tarihinde, saat 10:59
  Permalink

  Bizde size çok teşekkür ediyoruz hocam..:)

  Yanıtla
 • 9 Mayıs 2014 tarihinde, saat 16:18
  Permalink

  Muzaffer Bey, merhaba Hidrellez gununde siz ve Ekrem Bey ile tanismak cok guzel bir tesaduf oldu. yeniden bir sekilde karsilasmak uzere sevgi ile kalin,
  burcin

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.