Palamutbükü’nde Hıdrellez

6 Mayıs tarihinde arkadaşım Ekrem İpek ile Betçe’ye doğru yola çıktık. 6 Mayıs baharın habercisi olarak kutlanılan Hıdrellez günü, Hıdır ve İlyas peygamberlerin buluştuğu gün olarak Anadolu’da çeşitli şekillerde kutlanıyor. Datça’mızda da bu gün önemlidir, geçmişte çok değişik etkinliklerle kutlanılırmış, bu konuda duyduklarımı zaman zaman sayfamda yazıyorum. Şimdilerde yavaş yavaş eski kutlamalar kalmasa da köylerde kırsal alanlarda, su kenarlarında piknik yaparak kutlanıyor.

Daha önceki yıllarda Hızırşah ve Mağrin’deki kutlamaları sayfalarımda işlemiştim. Her köyün kendi arazilerinde toplanıp, bu günü kutladıkları alanlar var. Bazı köylerde eski canlılığını yitirse de Betçe’de bazı bölgelerde toplanıp, piknik yapılıyor, denize giriliyor. Bugün yola çıkarken düşüncem piknik yapanlara rastlayıp, eski hıdrellezler hakkında bilgi almak istiyordum.

hidrellez-41

Yaka köyünde Knidos Akademi’ye uğradık, burada karşılaştığımız arkadaşlarla sohbet ettik, son zamanlarda buradaki çalışmalara katılmak isteyen arkadaşlardan telefon ve mailler geliyor.

knidos akademi heykel çalışması

Ön bahçede Rus heykel sanatçıları çalışmalarına devam ediyorlardı. geçen geldiğimizde daha yeni başlıyorlardı, çalışmalarında aslan figürünü konu almışlar gördüğüm kadarıyla. onlarda da bende de yabancı dil olmayınca konuşamadık. Knidos deyince akla hemen British Museum’da sergilenen Knidos aslanı gelir.

hidrellez-24

Sanatçılar hiçbir koruma önlemi olmadan çalışıyorlardı, spirallerden çıkan toz olduğu gibi yüzlerinde patlıyordu. Mermer tozu ciğerleri ne yapar dedim, nasıl bu şekilde çalışıyorlardı anlayamadım.

knidos akademi'de rus sanatçılar

Hele bu bayan tam anlamıyla toza bulanmıştı.

hidrellez-2

Sağ altta yapacağı çalışmanın maketi görülüyor, çalışması sonunda o şekli alacak.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

4 yorum

  1. Muzaffer hocam köyümüzü ,geleneklerini ve insanlarını çok güzel tanıtmışsın .Çok teşekkürler.BU güzel anlatıma birde Palamutbükünün güzelliği eklenince her şey çok daha güzel olmuş.Ellerine sağlık .

  2. harika olmuş hocam iyiki varsın bu güzellikleri ve eşi dostu sayende görüyoruz.teşekkürler.

  3. Muzaffer Bey, merhaba Hidrellez gununde siz ve Ekrem Bey ile tanismak cok guzel bir tesaduf oldu. yeniden bir sekilde karsilasmak uzere sevgi ile kalin,
    burcin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir