Knidos Antik Kenti

Knidos Basamaklı cadde

Küçük tiyatronun yanından yukarıya teraslara giden yolu takip ederseniz şehrin merdivenli caddelerinden birine daha rastlıyorsunuz.

knidos dikine caddeler

Knidos Dionysos Tapınağı

dionysos tapınağı

Knidos Küçük tiyatrodan batıya doğru gidince kabartmalardan Dionysos’a ait olduğu sanılan bir tapınağın temelleri ile karşılaşıyorsunuz . Knidos’taki bir çok tapınakta olduğu gibi burada da tapınağın üzerine malzemeleri kullanılarak bir kilise inşa edilmiş. Bulunan frizlerden tapınağın Dionysos’a ait olduğu sanılıyor. Arka tarafında stoa görülüyor , Dionysos stoası diye de geçiyor.

Antik kentlerde tanrılar o toplumun ihtiyaç ve kültürel yapısına göre önem kazanırlardı. Dionysos Yunan mitolojisinde şarap ve bağ bozumu tanrısıdır. Sembolü asma ağacıdır, onun adına her yıl bağ bozumu şenlikleri yapılırdı. Tabii Knidos’un en önemli gelir kaynağı da ünü doğu Akdeniz’e kadar yayılan Knidos şaraplarıydı.

Knidos Dionysos Stoası

STOA , Arkası duvar önü sütun sırasıyla kaplı üstü kapalı mekanlar. Daha çok dükkan ve alışveriş merkezleri olarak kullanılıyordu . Knidos stoa yapısının yapımı M.Ö 3. yy la kadar uzanıyor. 25 adet aynı ölçülerde oda ( dükkan ) ve batısında yer alan kült odalardan ( tanınmış birisi anısına yapılan odalar ) oluşmaktadır. M.S 1. yyılın başlarında kapsamlı bir bakımdan geçirildiği anlaşılıyor.

knidos stoa sütunları

Knidos Stoa’nın son kalan bir kaç sütunu , anlatılanlara göre bu sütunlar montaj hatası nedeniyle bir kaç kez yıkılıp bayağı hasar görmüşler.

knidos stoa

130 m uzunluktaki stoa ‘nın küçük tiyatrodan görünüşü.

Stoa arkadaki terasın önüne yapılarak taş duvarlar aynı zamanda arkadaki toprağın kaymasını engellemekte.

knidos stoasında bir dükkan

Stoa odaları görülüyor,buralardaki kazılarda çeşitli eşyalarla birlikte heykeller de bulundu. Bu şekilde 5×4 m boyutlarında 25 adet dükkan olarak kullanılan oda bulunmakta.

Stoanın arka duvarlarının dibindeki su kanalı görülüyor, bu kanal stoa boyunca zaman zaman odaları ayıran duvarların altından geçerek devam ediyor. İlk olarak M.Ö 3. yy da inşa edilen Stoa yapısı MS 260 lı yıllardan sonra kullanılmamış.

7 thoughts on “Knidos Antik Kenti

 • 21 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:11
  Permalink

  Muzaffer Bey Selamlar,
  Bugun (21.04.2019) Haber Turk gazetesinde yer alan Muhsin Kızılkaya nın Knitos la ilgili yazısını okurken ilgimi cekti ve daha fazla bilgi edinmek icin internette arastırma yapmaya basladım ve sizin sitenize ulastım. Knidos la ilgili yazılarınızdan bir kacını okudum; resmi bilgilendirmeler dahil en aydınlatıcı yazı ve görsellerin sizin sitenizde bulduğumu ozellikle belirtmek isterim. Calısmalarınız ve bilgilendirmenizle ilgili olarak size tesekkur ve takdirlerimi sunarım. Gayretlerinizin devamını ve basarılar dilerim. Saygılarımla,
  İbrahim Atış

  Yanıtla
  • 21 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:41
   Permalink

   Teşekkürler ibrahim bey, Knidos benim sevdamdır, uzun yıllar yerinde yaptığım araştırmalar sonucu bu sayfalar oluştu. Eksik kalan bilgilerimizi Knidos Kazıları Başkanı Prof. Dr. Ertekin M. Doksanaltı hocamız sayesinde tamamlıyoruz, kendilerine çok teşekkürler.Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim. Selamlar..

   Yanıtla
 • 3 Haziran 2019 tarihinde, saat 22:02
  Permalink

  Knidosu gezdim. Rehber olmadığı için sadece yazıları okudum. Mesela ayak izi gördüm. Neden ayak izi diye düşündüm. Bir açıklama yoktu.Eski medeniyetler gerçekten o zaman ki ! Şartlarda büyük emek var.

  Yanıtla
  • 4 Haziran 2019 tarihinde, saat 18:48
   Permalink

   Ayak izi dediğiniz bronz heykelin kaidesi olmalı, sayfalarımdan birinde fotoğrafı vardı.

   Yanıtla
 • 4 Temmuz 2020 tarihinde, saat 10:44
  Permalink

  Hocam,verdiginiz bilgiler ve emeginiz icin tesekkurler

  Yanıtla
 • 4 Aralık 2020 tarihinde, saat 13:02
  Permalink

  Çok güzel, kısa, öz ve aydınlatıcı. Teşekkürler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir