Knidia Çiftliği ve Değirmenbükü

 

degirmenbuku-piknik-16

Biz ayrılırken bir kişi kıyıda balık tutuyordu, Yıldıray arkadaşın Yazı köylü arkadaşlarla fotoğrafını çektik.  Burada belirtmem gereken bir konu var; Değirmenbükü’nde çeşmenin arkasında içki şişeleri yığın olmuş, gelenlerin tepkisini çekiyor. Çok çirkin bir görüntüydü fotoğrafını çekmedim. Ne olur giderken şişe ve diğer atıklarınızı bir torbaya koyup bir çöp tenekesine atsanız. Çeşmeköy üzerinden Palamutbükü’ne geldik. Palamutbükü yanıyor, çok sıcak, Değirmenbükü’nün serinliğinin ardından belki de böyle hissettim.

palamutbuku-1

Yol kenarındaki cafeler, plajlar, konaklama tesisleri dolu Datça turizmin verimli aylarında. Kıyı boyunda giden yolu takip ederek Mesudiye’ye giden kıyı yoluna çıktık. Burada dik bir yokuş var, orayı aşınca yörede Gerence diye bilinen doğa harikası yer karşımıza çıktı. buralara artık hep bir ad yakıştırmışlar, buraya da Küçük Akvaryum mu ne diyorlarmış, aman Allahım bizim bu millet akvaryumu ne severmiş, çoğunun evinde yok ama, nereye gitsen Akvaryum, biraz yaratıcı olun da farklı adlar koyun hiç değilse.

palamutbuku-

Gerence’yi geçince Akbük geliyor, buraya da Akvaryum diyorlardır kesin. Bu kıyılarda denizin yanında çam ağaçları buraları çekici kılıyor. Denizde yüzerken ağaçların gölgesinde oturuluyor ama piknik yapanlar da oluyor. Burası piknik için tehlikeli, daha önce de yangınlar çıktı buralarda.

palamutbuku-2

Biraz gidince Kurubük koyu, orada da arabalar ve denize girenler vardı.

palamutbuku-3

Datça’nın en dolu zamanları, kışın ıssız koylarında insan kaynıyor.

palamutbuku- 4

Pırıl pırıl berrak sular.

mesudiye-1

Kurubük’ten sonra Ovabükü göründü, yol kenarında durarak fotoğraflar çekiyorum.

Knidia Çiftliği ve Değirmenbükü” için 2 yorum

 • 26 Ağustos 2013 tarihinde, saat 15:07
  Permalink

  Merhaba
  Geçen 1 ay içerisinde sizin bir yıl boyunca yayınlamış olduğunuz güzelliklerin rehberliğinde datçadaydım .Bu muhteşem çiftliğin önünden geçip üzümlerinin tadına baktık(izin alarak tabi).İçerisini gezmeyi çok isterdim fakat öyle bir imkanım olduğunu düşünemedim doğrusu.Daha ileride piknik yapılan alan maalesef o kadar kirli bırakılmıştı ki çok üzüldüm.Bu güzellikleri bu kadar kolay harcamamalıyız.
  Sizi takibe devam edeceğim teşekkürler …

  Yanıtla
 • 20 Ağustos 2014 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  selam kardeşim ben izmir balçovadan ışın özdemir in 1970-1980 lerden arkadasıyım kendisini bulup görüşmek isterim bana bu konuda yardım etmenizi bekliyorum tel 0535 239 55 27 teşekürler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir