Kent Park’ta Sabahın İlk Işıkları

Ne zamandır erken kalkıp güneşin doğuşunu ve o ilk saatleri fotoğraflamak istiyordum. Şimdiye dek  geceleri genellikle 02.00 gibi yattığım için sabah kalkmam mümkün olmadı. Bugün sabah 05.00 gibi kapımızın önünde bir arabanın kornası çalınca uyandım, araba yukarıdaki komşulara gidip durdu, o andan itibaren de bende uyku namına birşey kalmadı. Sabah güneşin doğuşunu izleyeceğim aklıma gelince bu durumu olumlu olarak değerlendireyim dedim.

kentparkta-sabah-18

Saat 05.45 te arabama binerek çevre yoluna geldim, burada durarak biraz manzarayı seyrettim ve nereden fotoğraf çekeceğime karar vermeye çalıştım. Gökte ve denizde kızarmalar başlamıştı, limanın ışıkları ışıl ışıldı.

kentparkta-sabah-19

Kent park ve ılıca gölet tarafı daha karanlık görünüyordu. Ilıca göletin yanından geçen aşağıdaki yola inmeye karar verdim.

kentparkta-sabah-20

Kent Parkın içi diğer yerlere göre  karanlıktı, sol tarafta gölet sazlıklarının olduğu yere gittim, kışın buralarda çok fotoğraf çekmiştim, çıkacak kompozisyonları tahmin edebiliyorum.

kentparkta-sabah-1

Sazlıkların, otlukların arasında yürürken dikkatli olmak gerekiyor burada yılanlar vardır, nerede nasıl fotoğraf çekerim diye düşünürken, yukarıdaki yolda bir arabanın ışıkları belirdi, camdan sarkan soldaki arkadaş heyacanla fotoğraf çekiyordu. Hızla yola çıktım, güneşin o ilk doğuş anlarını kaçırmak istemiyordum ama çıktığımda gördüm ki daha güneşten bir iz yoktu. Bu neşeli gençlerin fotoğrafını çekerken soldaki arkadaş beni tanıdığını, Knidos’ta gördüğünü söyledi, Yazı Köyündenmişler, sonra ben de arkadaşı hatırladım, orada görevliydi.

kentparkta-sabah-2

Arkadaşlar gittikten sonra yol kenarında kalıp oradan fotoğraf çekmeye karar verdim. Bu arada biraz ileride kango tipi bir araba vardı, içinde uyuyanlar vardır diyerek biraz sessiz olmaya çalıştım ama biraz sonra bir arkadaş yanıma gelerek burada denize girilecek yerleri sordu. Arabada ailesi varmış, orada uyumuşlar, biraz bilgi verdim ama faydası oldu mu bilmiyorum. Bu arada karşıdaki dağların arasından saniyeler içinde güneş hızla çıkmaya başladı.

kentparkta-sabah-3

Datça’da güneşin doğuşu çok güzel olur, daha önceki yıllarda Kargı koyunda fotoğrafını çekmiştim, buralardan ilk çekişim. Güneş doğarken önünde ağaçlar, tekneler ve eski yapılar olursa kompozisyon hoş oluyor. Burayı seçmemin nedenlerinden biri bu.

One thought on “Kent Park’ta Sabahın İlk Işıkları

  • 6 Ekim 2013 tarihinde, saat 18:08
    Permalink

    datca sizinle gurur duyuyor

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.