Knidia Çiftliği ve Değirmenbükü

Piknikçiler öğlen yemeği telaşındayken ben de piknik alanını gezerek fotoğraf çektim. Biraz ileride bir çadır vardı, tarlada da çalışan birisi. Oraya doğru gittim.

degirmenbuku-piknik-8

İsmail Yapıcı tarlada domates topluyordu, bayağı iri cins domatesler. Bu zamanlarda tarlalara güz domatesi ekiliyor, burada daha domatesler yeni toplanıyor. Bir ara Sedat arkadaşım yanımıza geldi, haziran’da dikmişsin domatesleri dedi, evet dedi İsmail arkadaş. Bu arada ismail arkadaş bir torba domates verdi, piknik yapan arkadaşlara götürdüm.

degirmenbuku-piknik-9

Sedat hocam her zamanki gibi çevreyi inceliyor. Sayit arkadaşın yanından geçerken pişirdikleri sucuktan bir parça verdiler.

degirmenbuku-piknik-10

Cezmi amcanın oğlu Işın arkadaş ateş ve etleri pişirmekle ilgileniyor, Cezmi amca tavuk eti yemezmiş. Patlıcan közlemesi, salatalar masaya kondu.

degirmenbuku-piknik-11

Sofra hazırlanıp, etler pişerken bzi müsaade isteyerek gitmek istedik, Cezmi amca fotoğraftaki gibi olmaz öyle şey dedi, bak şimdi buna kızarım diyerek tepkisini gösterdi. Bizim kapımıza gelip yemek yemeden giden olmaz, her zaman kapımız misafirlere açıktır derken Sedat arkadaşıma ne yapalım, biz de oturalım artık dedim. Cezmi amcayla bayağı sohbet ettik, çocukluğu buralarda geçmiş. Babası Mustafa Özdemir su değirmeni çalıştırırken Knidia çiftliğinde gördüğümüz değirmenlerde yıllarca yaşamışlar. Oradan Çeşmeköy’deki İlkokula gidip gelmiş, Değirmenbükü’nden Knidos’a doğru gidince önünüze çıkar, İlkokul 3. sınıfa kadar Eştengil denilen yerde yaşamışlar . Bu yıl oradan iki kez geçmiştik, tepede bayağı gösterişli güzel bir yapı var, ağalardan Münir beye aitmiş, orada kalmışlar. Yıllar var Cezmi amca oraya gitmemiş, hala sağlam deyince heyacanlandı. . Bu araziler Değirmenbükü’nden Knidos’a kadar Münir beyinmiş. Oradan çocuk başıyla Çeşmeköy’e okumaya gitmiş. Düşünün dağlardan tepelerden, kışta yağmurda, en az 10 km yürüyeceksin. Münir beye rençberlik etmişler, arpa, buğday ekerlermiş. Cezmi amca karasabanla toprağı sürerken topraktan mermerler çıkardı, tekrar gömerdik diyor, bir kez bir kandil çıkmış, her taraf tarihi eser kaynıyormuş, tabii buralarda o yıllar karışan eden yok, çok yağmalanmış. Knidos’u anlatırken Charles Newton’dan falan bahsederiz ama önüne gelen ondan birşeyler almış, hala da alıyor, yürüyüşlerde kazılan birçok yer görüyoruz.  Cezmi amcanın anlatması o zamanlar çok mezar kazan olmuş, Allaha şükür ben öyle şeylere tenezzül etmedim diyor, kazılan, bulunan, o değerli eşyalar kimbilir şimdi nerelerde. Buralardaki yağmalanayı her geçişimde tahmin edebiliyorum ama hiç değilse kalanlar kurtarılsa, çok geniş, ıssız yerler.

degirmenbuku-piknik-12

Biraz ileride tepede Bizans dönemi kalıntılar var, geçen yıl Sedat arkadaşımla gelip gezmiştik, Manastır gibi bir şey, içinde kilise falan var. Oraya Cezmi amca mağara diyor, mağaralarda yatıp kalkmışlar buraları ekip, biçerken. Onlar dini yapılar deyince biz orayı hapishane biliyorduk diyor. Orasına hep üzülürüm, bırakın restore etmeyi etrafı temizlenip turizme açılsa çok ziyaretçisi olur. Sağ üstte Cezmi amcanın eşi Gülseren teyze, sırtının dönük olmasına gelince fotoğraf çektirmek istemiyor, şimdiye dek kimse fotoğrafını çekememiş. Çok candan bir Betçe  insanı, hemen bana soğuk su verdi, susamıssındır diye, ama fotoğraf çekmek yok diyor, bayağı bir otorite. Cezmi amca çek oğlum çek diyor, ama ben Gülseren teyzeye söz verdim, yüzü görünmeyecek şekilde çekiyorum, nasip olursa kendilerini Cumalı köy tarafına gidersem ziyaret edeceğim, çok tatlı insanlar. Bu arada salıncakta yatmakta olan Gözde de uyandı o da ablası gibi çok şeker, şapkasını da giydirdiler, kıvırcık sarı saçlarıyla fotoğrafını çektim, Gözde ve bütün çocuklara Allah’tan analı, babalı sağlıklı bir yaşam diliyorum

degirmenbuku-piknik-13

Banklar yan yana getirildi, herkes masalarda yerlerini aldı Işın Özdemir servisi yapıyor. Işın arkadaş astsubay emeklisi, öğrencimiz Derya’nın eşi. Diğer aile Ender Demiralp’in annesi Ayşe Reyhan Demiralp, eşi ve çocukları, onlar da Cumalı köyden, tatile gelmişler. Ender arkadaşın eşi hemşehrim çıktı, kardeşim olsunlar çok candan insanlar. Ender arkadaş Eskişehir’de yaşıyor, web sitemi izliyormuş, buradan Ali Rıza Öztekin’e selamlar, yürüyüş arkadaşım Ali Rıza bey sayfalarımı paylaşır, Ender arkadaş ta onun vasıtasıyla web sitemle tanışmış.

degirmenbuku-piknik-14

Yan tarafta piknik yapanlar vardı, ben onları rahatsız etmemek için yanlarına gitmemiştim. Sevilen Paksoy yanımıza geldi torunumla resmimizi çek diyerek. Biraz ileride duran Durukadın teyzeyi de çağırdık, annesiydi hatırladığım kadar. Gözde’yi de yanımıza aldık bu fotoğrafı çektim.

degirmenbuku-piknik-15

Daha sonra Sevilen hanımın oğlu, gelini, torunu ve arkadaşlarıyla fotoğraflarını çektim. Bugün burada İzmirli çoktu. Tam giderken Yazı köyünden Yıldıray Aydoğan’a rastladık ( sağ üstte), değirmenbükündeki çeşmenin üzerinde yaptıran olarak adı geçiyor. badem bahçesindeki ağaçları budamış. İzmirli hemşehrim Sayit arkadaşım eşiyle tatilin tadını çıkarıyordu.

Knidia Çiftliği ve Değirmenbükü” için 2 yorum

 • 26 Ağustos 2013 tarihinde, saat 15:07
  Permalink

  Merhaba
  Geçen 1 ay içerisinde sizin bir yıl boyunca yayınlamış olduğunuz güzelliklerin rehberliğinde datçadaydım .Bu muhteşem çiftliğin önünden geçip üzümlerinin tadına baktık(izin alarak tabi).İçerisini gezmeyi çok isterdim fakat öyle bir imkanım olduğunu düşünemedim doğrusu.Daha ileride piknik yapılan alan maalesef o kadar kirli bırakılmıştı ki çok üzüldüm.Bu güzellikleri bu kadar kolay harcamamalıyız.
  Sizi takibe devam edeceğim teşekkürler …

  Yanıtla
 • 20 Ağustos 2014 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  selam kardeşim ben izmir balçovadan ışın özdemir in 1970-1980 lerden arkadasıyım kendisini bulup görüşmek isterim bana bu konuda yardım etmenizi bekliyorum tel 0535 239 55 27 teşekürler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir