Karaköy Kocadağ Kanyonu

kocadag-kanyon-18

Ve nihayet kanyona geldik, tahminime göre yoldan 2 km kadar içeride, yürüdüğünüz yol taş ve kayalarla kaplı olduğundan rahat bir yürüyüş olmuyor. İlginç desenlerle kaplı yüksek kayalar buraya çok değişik bir hava veriyor.

kocadag-kanyon-19

Her yerde rastlayamacağınız türden bir manzara, büyük bir ihtimallle bunun gibi birkaç tane daha kanyon olabilir Kocadağ’ın arka tarafındaki bu vadilerde. Çok derin, içeriye doğru giden vadiler, birçoğuna pek giden olmamıştır sanırım. Bugün biraz daha erken gelseydik kanyondan sonraki vadinin yukarlarına çıkmak istiyordum ama, 10 km lik yol bize zaman kaybettirdi.  vadinin ağzına kadar araba ile gelip, sırf buralarda yürümek lazım.

kocadag-kanyon-20

Ekrem arkadaşım  tableti ile fotoğraflar çekerken ben de onun bu görkemli mekanda fotoğrafını çekiyorum.

kocadag-kanyon-21

Kanyona girer girmez hava oldukça serinliyor, klima karşısında oturuyormuşsunuz gibi, burada teri soğutmamak lazım.

kocadag-kanyon-22

Dar kayaların arasından geçtikten sonra sağ alt fotoğraftaki boşluğa geliyorsunuz, buraya gelenler genellikle burada mola verirler. Biz daha mola vermedik, kanyondan çıktıktan sonra mola vermek istedik. Burada yüksekçe bir yerden tekrar dar kayaların arasına iniyorsunuz.

kocadag-kanyon-23

Tam girişte iki kayanın arasına sıkışmış iki büyük taş var, buradan geçerken elinizde olmadan hızla geçiyorsunuz, taşlar sanki o aradan kurtulacakmış gibi geliyor insana.

kocadag-kanyon-24

Bu kısımda aşılması gereken bir yükseklik var, merdiven gibi bir şey gerekiyor, kayalarda ayak koyacak yer yok. Daha önce kullanılan kalaslar çürümüş, arkadaşımla üşenmedik biraz önce çıktığımız yere inerek kırılmış bir dalı buraya taşıdık. Bunu yaparken Metamorfoz yürüyüş grubunu düşünmüştük, henüz ortalarda kimse yok, burada karşılaşırız diyorduk. Bu gibi yerlerde yardımlaşma da önemli, sağolsun iyi bir yürüyüş arkadaşım var.

3 thoughts on “Karaköy Kocadağ Kanyonu

 • 12 Ekim 2013 tarihinde, saat 22:54
  Permalink

  Kanyonun gidilebilen son noktasına kadar gitmediğim için çok üzülmüştüm.ama yine fotoğraflarınızla bana o ‘gitmiş olma’ duygusunu yaşattınız.Teşekkürler. Ayrıca keçili fotoğraf da en sevdiğim fotoğraflardan biri olarak hatıralarımda yerini alacak. selamlar..

  Yanıtla
 • 14 Şubat 2015 tarihinde, saat 13:05
  Permalink

  hocam resimler çok güzel yalnız tıkladığımızda aynı büyüklükte resim geliyor .acaba tıklandığında resim daha büyük olamazmı.saygılar….

  Yanıtla
  • 16 Temmuz 2015 tarihinde, saat 23:25
   Permalink

   Bu büyüklük bile siteye bayağı yük veriyor, çok resim olduğu için.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir