Betçe’de Bayram Ziyareti

Bu bayramı yalnız geçirmem gerekti, ilk gün bazı büyüklerimi ziyaret ederek bayramlaştım. İkinci gün saat 12 gibi Yaka Köye doğru yola çıktım, güzel bir hava vardı. Knidos Akademi’ye uğradıktan sonra bayram ziyaretleri yaptım.

nevzat metin knidos akademi'de

Yaka Köydeki Knidos Akademiye uğradım önce, buradaki arkadaşlarla bayramlaşayım dedim, Yönetici Oğuz bey ve Seramik sanatçısı Ümit Can her zaman orada olurlar. Kapıdan girer girmez Knidos Kültür ve Sanat Akademisi Başkanı Nevzat Metin ile karşılaştım, bayramlaştık, kapıda ziyarete gelen arkadaşlarını uğurluyordu.

akademide-bayram-2

Bu yıl Knidos akademi oldukça canlıydı, birçok tanınmış sanatçı buraya gelerek çalışmalar yaptılar. Her taraf heykellerle, resimlerle dolu, fotoğrafını çekerken Nevzat Metin’in yüzünde yarattığı eserden duyduğu gurur belli oluyordu. Sıkı bir çalışmadan sonra mola verirsiniz, o yorgun  halinizle eserinize bakarken bu çabaya değdi dersiniz ya, bu duruş da öyle bir şey.  Burayı yaşatmak kolay değil, maddi sıkıntılarla, zorluklarla bugünlere gelindi. Sanatçı arkadaşlar büyük destek veriyorlar, buradaki ortamı ve yapılanları gördükçe daha çok sanatçı buraya gelmek istiyor. O sırada telefon çaldı, Nevzat bey telefondaki arkadaşına benden ve web sitemden söz etti. Birkaç gün önce Knidos Akademi ile ilgili yaptığım çalışmalara bakmış ve çok beğenmiş,  güzel şeyler duymak hoş oluyor,  herkese çok teşekkür ediyorum, parayla pulla elde edilmeyecek güzellikler yaşıyorum.

knidos akademi

Knidos Akademi’de son çalıştayda yapılan resimler duvarlarda duruyordu, Modern Türk Resminin ustalarından Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencileriymiş bu kez gelenler. Sırasıyla çalışmaları fotoğrafladım, Türkan S. Rador’un tablosu görülüyor.

betcede-bayram-ziyareti-21

Serap İskender’in tablosu, tablodaki köpek oralarda geziyordu, adı Çarşı. Ve ilginç olan geçen gelişimde fotoğrafını çektiğim yavrulardan biri, ne çabuk büyüyorlar.

knidos akademi tablo çalışması

Dilek Işıksel’in tablosu. Sanatçılar 1o günlüğüne buraya geliyorlar, malzeme ve ihtiyaçları Knidos Akademi tarafından karşılanıyor. Bu çalışmalar galerilerde , fuarlarda satılacaklar ve gelirleri Knidos Akademi’nin yaşatılması için kullanılacak.

knidos akademi tablolar

Solda Demet Yersel’in, sağda Birim Bozok’un çalışmaları.

betcede-bayram-ziyareti-25

Semiramis Sokul’un çalışması.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir