kızlan inceburun

Güzel Bir Gün, Güzel Bir Parkur ve Arkadaşlar

datça orman yürüyüşleri

Orman alanlarında ışık ve renkler çok hoş oluyor, yol boyunca bolca fotoğraf ve video çektim. Bu yürüyüş  geçtiğimiz yerlerin ilginçliği ve parkurun uzunluğu nedeniyle çokça fotoğraf çektiğim bir yürüyüş oldu.

Bu kısımda şimdiye dek birkaç kez fotoğraf çektim, hep ilgimi çekmiştir, bu kez de durup fotoğraflar çektim. Tabii bu kez bu güzel manzaranın önünde birbirini seven iki genç  vardı, manzara daha anlamlı oldu. Sahil boyunca yürüşümüze devam ettik, bu kısma Dalyan deniyor, Mustafa her geçişimizde burada ne kadar çok balık yakaladığını anlatır durur, bu kez de orfozları, büyük balıkları gördüğü hemen kıyıya yakın taşları gösterdi. Tabii şimdi o balıkları görmek hayal.

Parkur boyunca ilginç kayalıklardan geçiliyor, burası da onlardan biri, biraz ileride Mustafa denizle buluşan kayalık bir kısmı göstererek Çilbir taşı dendiğini söyledi, yumurta ve yoğurtla yapılan Çılbır’a benzediği için sanırım.

Tabii yürüyüşlerde objektifime gülümseyerek bakan güzel arkadaşlar olunca manzaralar daha bir anlam kazanıyor. Manzara tek başına benim çok fazla ilgimi çekmiyor aslında, orada bir figür olması bana onu daha çekici kılıyor. Bu bir insan olduğu gibi eski bir taş yapı, bir hayvan veya yakındaki ilginç bir ağaç ta olabilir. Manzaraya bir derinlik  kazandırmış oluyor. Sağ altta yolumuz üzerinde gördüğümüz adamotu bu sıralarda sıkça karşıma çıkıyor. Bunlara yörede Ballıbaba, Sarıkavuk ta deniyor

Bu manzaranın ardından karşıda görünen Damlayanı denen mevkiden patika yürüyüşü başlıyor.

Yıllar önce de kullanılan bir patika yol bizi bu sık bitki örtüsünün içinden İnceburun’a götürecek. Bu parkurda buraları bilen birisinden rehberlik almak iyi olur, birkaç yerde eski patikaları bulmak zor oluyor, kullanılmaya kullanılmaya bitkilerce sarılmışlar. Patikaların dışında yürümek mümkün değil desem yeridir, dikenli sık bitkilerle çevrili araziler.

İdil arkadaşımla yazışırken ayakkabı durumunu sormuştum ama giysi konusunu yazmamıştım, zaman zaman azgan denilen insan boyunu geçen dikenli bitkilerin ve dikenli sarmaşıkların içinden geçiyoruz. Kalın bir pantolon bu arazilerde gerekli, üst kısımda da dikenlerden etkilenmeyecek giysiler önerilir. Biraz sıcak olabilir ama dikenlerin yırtmasından iyidir.

Sağ üstte, İdil arkadaşımız yolumuz üzerindeki bir kaplumbağayı fotoğraflarken.

Sağ altta, Bu sık bitki örtüsünü aşar aşmaz karşımızda İnceburun manzarası beliriveriyor, işte bütün yorgunlukluklara değen bir manzara.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

2 yorum

  1. Sayeniz de bölge yi sizlerle beraber gezmiş gibi oluyorum.yazılarınızı ve resimlerinizi zevkle takip ediyorum.Teşekkürler. ..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir