kızlan inceburun

Güzel Bir Gün, Güzel Bir Parkur ve Arkadaşlar

23 Şubat Perşembe günü arkadaşlarımla güzel bir yürüyüş yaptık, parkur çok güzeldi, hava şartları da öyle. Yeni tanıştığım arkadaşlarımla samimi bir ortamda, birbirinden güzel manzaraları izleyerek geçen bir zaman. Doğayı seven arkadaşlarla yaptığımız yürüyüşler sonunda onların da bizim gibi mutlu olduklarını görmek mutluluğumuzu artırıyor.

Bir gün önce yağmurlu bir gün yaşadık, gece boyunca yağmur sürdü, doğal olarak bu yağmurdan sonra yürünülür mü gibi bir soru oluşabilir ama yürünülüyor. Hem de güzel yürüyüşler oluyor, bastığımız zemin daha yumuşak, gökyüzü berrak, güzel bir ışık oluşuyor. Bitkiler de öyle sanıldığı gibi ıslak olmuyor. O gün oldukça ılık bir hava vardı, yürüyüşe başladıktan kısa bir zaman sonra üzerimizdeki giysiler ağır gelmeye başladı, bir kısmını çıkartmamız gerekti.

Yürüyüşümüzde yol arkadaşım Ekrem İpek ile Mustafa Dede, İdil ve Gürol Günay arkadaşlarım vardı. Kızlan köyünden başladığımız yürüşe bu yörenin çocuğu Mustafa Dede bize rehberlik etti, iki yıl önce de aynı rotada onunla yürümüştük. İkinci yürüyüşümüzde daha tecrübe kazanmış ve bilinçli bir şekilde çevremize bakıp fotoğraflar çekecektik. Mustafa’nın küçüklüğü bu arazilerde geçmiş, her yerde anıları var. Mevkileri isimleriyle biliyor, kendisi öğrencim olur o açıdan da onun rehberliği benim için anlamlı. Bir gün önce İdil arkadaş Facebook Datça Detay sayfama mesaj bırakmıştı, profiline baktığımda doğayı seven genç arkadaşları gördüm, kısa bir süre Datça’da olduklarını mümkünse bizimle yürümek istediklerini yazmıştı. Şanslarına ertesi gün güzel bir hava gözüküyordu ve öğrencim Mustafa Dede ile bu günlerde bir kez daha İnceburun yürüyüşü yapmak istiyordum. Kendilerini davet ettim, eşi Gürol Günay ile birlikte bu yürüyüşü yapmış olduk.

kızlan doğa yürüyüşü

Saat 09.30 da Kızlan köyünde buluşarak yürüyüşe başladık, Mustafa Dede anayol üzerinde Shell benzin istasyonunun biraz ilerisinde  Derin Bahçe restoranı çalıştırıyor, Datça’ya gelen birçok kişi orada kahvaltı yapıp, meşhur gözlemelerinden yemiştir. Üç tane de Bungalow evleri var, nisan mayıs aylarında bu parkurlarda yürümek isteyenler onunla irtibat kurabilirler.

Artık mahalle olarak geçse de köy manzaralarını izleyerek Kızlan kırsalına doğru yürüdük.

Bu sayfamda izleyeceğiniz parkur Datça Parkurları içinde bana göre özel bir yeri olan bir parkur, gelecek günlerde oldukça rahbet göreceğini umuyorum. Yürüyüş sayfalarında ( Doğa yürüyüşleri ve trekking sayfam ) dikkat edilirse pek çok parkuru tanıtıyorum, bunların bir kısmı bizim ortaya çıkardığımız parkurlar, kendinizce bu parkurlara bakarak çeşitli yürüyüş etkinlikleri yapmak mümkün, bu işler de yaratıcılık isteyen şeyler. Yeni manzaralar, parkurlar, heyacanlar yaşamak isteyenler için söylüyorum.

datça doğa yürüyüşleri

Parkurun başlangıcı dağlardan Kızlan Katıyalı piknik alanına inmekle başlıyor, bu kısımda ormanlık alanları da içine alan patika bir yol izleniyor. Bir zaman sonra göğün mavisine denizin mavisi de eşlik etmeye başlıyor. Yağmurdan sonra tertemiz, sağlıklı bir Datça havasında çam ve kekik kokularını içimize çekerek yürüdük.

Tepede bu güzel manzaraların eşliğinde hatıra fotoğrafları çektiriyoruz. Aşağılarda  ormanlarla kaplı yemyeşil bir düzlük uzanmakta. Buradan sonra  Katıyalı piknik alanına bir iniş başlıyor, yine patika yollar, daha sonra yürüyüşümüz kıyıyı takip ederek batıya doğru devam edecek. Yolumuz üzerindeki Tellidere denilen derede Katıyalı’daki çeşmeye su taşıyan bir kaynak ta bulunuyor, bu yürüyüşte kaynağa uğramadık.

kızlan gereme katıyalı

Katıyalı’da arkadaşlarım çeşmeye koşarak kaynak suyunu tattılar, su gür olarak akıyordu.

anemonlar

Yürüyüşümüz boyunca  anemonlara rastladığımız oldu, artık fotoğraflarını çekme isteği fazla duymuyorum ama bu üçü beni kendilerine çekti. Orman yolundan devam eden yürüyüşte acele etmeden, sohbet ederek yolumuza devam ettik. Parkurun ilginç yanı buradaki gibi düzlük alanlardan geçtiği gibi dağlardan, sık bitkilerle kaplı patikalardan, kayalıklardan geçiyor olması, sayfaları izledikçe o anları bizimle yaşamış olacaksınız.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

2 yorum

  1. Sayeniz de bölge yi sizlerle beraber gezmiş gibi oluyorum.yazılarınızı ve resimlerinizi zevkle takip ediyorum.Teşekkürler. ..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir