datça değirmenbükü dinsel yapılar

Datça Yarımadası’nda Bizans Yapıları

degirmenbuku-kilise-13

 

degirmenbuku-kilise-14

 

degirmenbuku-kilise-16

 

degirmenbuku-kilise-17

 

degirmenbuku-kilise-18

Tonozlu yapının biraz ilerisinde bir kilise yapısı var, yapıda ileri düzeyde mimari elemanlar görünüyor. Ortada bir kubbe vardı sanırım, şimdi yıkık. Kilisenin aşağı taraflarında silo veya sarnıç olarak kullanıldığını düşündüğüm oyuk kısımlar var, içleri horasan harcı ile sıvanmış.

Kilisenin içinden görüntüler, zemin hayvan gübresi ile kaplı. Karşıdaki kapıdan sonra düz bir bölüm var, sağlı, sollu kısımlar tonozla örtülü. Karşıdan bakınca bu kısmlar T şeklinde bir görüntü veriyor.

degirmenbuku-kilise-19

Doğu tarafında Apsis dediğimiz hücre şeklindeki kısım var, camilerdeki mihrap gibi.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2 yorum

  1. Muzaffer bey çok güzel bir buluş. Bu kompleks yapının yakınından bakmadan kesin bir şey söylenmesi olanaksız gibi. Yelda hanım da aynı şeyleri söylemiş galiba. Özellikle tonozlu yapıyı çok ilginç buldum. Bean ve Cook üstadlar arazide yaptıkları uzun ve yorucu gezilerinde bu kompleksi görememişler.Hizmetiniz takdire şayandır. Bahsettiğiniz Kapıtaş yoluna motorlu (ne Tür?) bir araç girebiliyor mu? Tekrar teşekkürler…Esin Turnalı.

  2. Sevgili Muzaffer hocam 08.02.2016 tarihinde üç aile Yazı Köye yaptığımız gezide, Değirmen yanı büküne yaptığımız yürüyüş de bu bahsettiğiniz yapıyı gezdik, inanın yüreğimiz sızladı, başka bir ülkede olsa yer yerinden oynar bu kadar kıymetli bir eserin kaybolmasından, gerçi o kadar duyarsız olduk ki hangi bir duyarsızlığımızı konuşalım, emeğinize, yüreğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir