datça değirmenbükü dinsel yapılar

Datça Yarımadası’nda Bizans Yapıları

degirmenbuku-kilise-27

 

degirmenbuku-kilise-28

 

degirmenbuku-kilise-29

 

degirmenbuku-kilise-30

 

degirmenbuku-kilise-32

Alt kısımdan doğuya doğru yürüdükçe kubbeli bölümlerle karşılaşıyoruz. Kubbeler yıkılmış, kare bir yapıya kubbe oturtulurken köşelerde kullanılan sferik üçgen şeklindeki ( pandantif ) mimari elemanlar görülüyor. Taşlar sıvalı değil, sanki yapımı tamamlanmadan birşeyler olmuş gibi ama buradaki
mimari unsurlar Bizans döneminin ileri safhalarını gösteriyor.

degirmenbuku-kilise-33

 

degirmenbuku-kilise-34

Kubbeli kısımlardan sonra tonozlu bölümler geliyor, yapının içi sıvanmamış.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2 yorum

  1. Muzaffer bey çok güzel bir buluş. Bu kompleks yapının yakınından bakmadan kesin bir şey söylenmesi olanaksız gibi. Yelda hanım da aynı şeyleri söylemiş galiba. Özellikle tonozlu yapıyı çok ilginç buldum. Bean ve Cook üstadlar arazide yaptıkları uzun ve yorucu gezilerinde bu kompleksi görememişler.Hizmetiniz takdire şayandır. Bahsettiğiniz Kapıtaş yoluna motorlu (ne Tür?) bir araç girebiliyor mu? Tekrar teşekkürler…Esin Turnalı.

  2. Sevgili Muzaffer hocam 08.02.2016 tarihinde üç aile Yazı Köye yaptığımız gezide, Değirmen yanı büküne yaptığımız yürüyüş de bu bahsettiğiniz yapıyı gezdik, inanın yüreğimiz sızladı, başka bir ülkede olsa yer yerinden oynar bu kadar kıymetli bir eserin kaybolmasından, gerçi o kadar duyarsız olduk ki hangi bir duyarsızlığımızı konuşalım, emeğinize, yüreğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir