Datça Yarımadası’nda Bizans Yapıları

degirmenbuku-kilise-42

Bizans kalıntılarına Karaköy Gerence Mevkiinde de rastlıyoruz, bu yapılarla ilgili fazla bir bilgim olmadığı için fotoğrafları paylaşıyorum, katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar yorum kısmına yazabilirler.

datça hamam kalıntısı

Karaköy Gerence mevkii hamam kalıntısı

datça karaköy bizans hamam kalıntısı

 

bizans-yapilari-3

 

karakoy-doga-yuruyusu-46

Bu bölgeye yörede Gerence deniyor, koydan tepeye doğru Bizans yapıları görünüyor.

karakoy-doga-yuruyusu-45

Yapıların hemen karşısında eski liman kalıntıları var.

karaköy tarihi kalıntılar

Liman’ın biraz ilerisinde, tepede yapılar yer alıyor. Birbirine bağlı, tonoz örtü sistemiyle yapılmışlar. Öndeki tonozlu kısmın üzerine kare şeklinde bir yapı yapılmış, bunun daha sonraki zamanlarda yapıldığını düşünüyorum.

2 thoughts on “Datça Yarımadası’nda Bizans Yapıları

 • 20 Ağustos 2015 tarihinde, saat 13:30
  Permalink

  Muzaffer bey çok güzel bir buluş. Bu kompleks yapının yakınından bakmadan kesin bir şey söylenmesi olanaksız gibi. Yelda hanım da aynı şeyleri söylemiş galiba. Özellikle tonozlu yapıyı çok ilginç buldum. Bean ve Cook üstadlar arazide yaptıkları uzun ve yorucu gezilerinde bu kompleksi görememişler.Hizmetiniz takdire şayandır. Bahsettiğiniz Kapıtaş yoluna motorlu (ne Tür?) bir araç girebiliyor mu? Tekrar teşekkürler…Esin Turnalı.

  Yanıtla
 • 11 Şubat 2016 tarihinde, saat 14:11
  Permalink

  Sevgili Muzaffer hocam 08.02.2016 tarihinde üç aile Yazı Köye yaptığımız gezide, Değirmen yanı büküne yaptığımız yürüyüş de bu bahsettiğiniz yapıyı gezdik, inanın yüreğimiz sızladı, başka bir ülkede olsa yer yerinden oynar bu kadar kıymetli bir eserin kaybolmasından, gerçi o kadar duyarsız olduk ki hangi bir duyarsızlığımızı konuşalım, emeğinize, yüreğinize sağlık.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir