datça değirmenbükü dinsel yapılar

Datça Yarımadası’nda Bizans Yapıları

 

bizans-yapilari-18

Kare yapının girişi.

bizans-yapilari-20

 

bizans-yapilari-21

Kare yapının biraz ilerisinde bu yapılardan ayrı kalıntılar var.

bizans-yapilari-22

Burada yan yana sıralanan dar tonozlu bölümler var, içleri harçla sıvanmış. Bunlar sıvı ürünlerin depolanması için yapılmış olabilirler, diğer bir aklıma geln mezar yapısı olabilirler mi?

bizans-yapilari-23

Limana ve bazı kısımlara bakarak bu kalıntıların Bizans döneminde ürünlerin depolandığı bir yer olarak tahminim ağır basıyor. Duvar kırılarak açılan kısımların Roma dönemine kadar uzandığını düşünüyorum.

bizans-yapilari-24

 

 

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2 yorum

  1. Muzaffer bey çok güzel bir buluş. Bu kompleks yapının yakınından bakmadan kesin bir şey söylenmesi olanaksız gibi. Yelda hanım da aynı şeyleri söylemiş galiba. Özellikle tonozlu yapıyı çok ilginç buldum. Bean ve Cook üstadlar arazide yaptıkları uzun ve yorucu gezilerinde bu kompleksi görememişler.Hizmetiniz takdire şayandır. Bahsettiğiniz Kapıtaş yoluna motorlu (ne Tür?) bir araç girebiliyor mu? Tekrar teşekkürler…Esin Turnalı.

  2. Sevgili Muzaffer hocam 08.02.2016 tarihinde üç aile Yazı Köye yaptığımız gezide, Değirmen yanı büküne yaptığımız yürüyüş de bu bahsettiğiniz yapıyı gezdik, inanın yüreğimiz sızladı, başka bir ülkede olsa yer yerinden oynar bu kadar kıymetli bir eserin kaybolmasından, gerçi o kadar duyarsız olduk ki hangi bir duyarsızlığımızı konuşalım, emeğinize, yüreğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir