Betçe’de Bayram Ziyareti

betcede-bayram-ziyareti-7

İzin alıp fotoğraflarını çektim ama teyze ismini söylemedi, amca zaten konuşmuyordu. Bu ağacın yanından geçerken çoğu zaman burada bu yaşlarda insanlar görürsünüz, kimi ürünlerini satar, kimi sohbet eder, burası buluşma yeri aynı zamanda. Hemen yanında zytinyağı mengeni var, bir sene buradan yağ almıştım çok güzeldi. Bu yörelerin yağı güzel oluyor, uzun yıllar yöreye özgü yağlar kullanmadık, ilk zaman ağır gelmişti ama sonradan mengenler daha modern oldu, aldığım yerlerden hep iyi yağlar aldım, şimdi Datça zeytinyağından başkasını kullanmıyoruz. Ağacın yaşını sordum teyzeye 300 yıldan aşağı değildir dedi.

betcede-bayram-ziyareti-8

Oradan niyetim Cumalı Köye uğrayıp Cezmi Özdemir’i ziyaret etmek istiyordum, Cezmi amcayla Değirmenbükün’de ailesiyle piknik yaparken tanışmıştım, geçenlerde yazı Köyde de kahvede oturmuştuk. Sorduğum kişiler Cezmi amcanın evini gösterdiler ama evde kimseler yoktu. Oradan Yazı köye saparak yol üstünde öğretmen arkadaşım Kadir Balcı’ya uğradım. Kadir arkadaşımla lisede birlikte çalıştık, Yazı köye geldikçe de çoğu zaman kendisini görürüm, Yazı köyü kooperatifine çok emekleri geçti. Tabii her zaman olduğu gibi ev bayramlaşmaya gelenlerle doluydu, yeğenler, hısımlar falan. Tam sofra kurulurken gelmişim, bu üçüncü kez böyle oluyor, planlamışım gibi, ama sağolsunlar sıkıldığım bir yer değil, şaziye hanım, yeğenleri sofrayı hazırlıyorlar.

betcede-bayram-ziyareti-34

Salatalar, kavurmalar, et yemekleri, pilav herşey güzel görünüyor.

betcede-bayram-ziyareti-35

Bu güzel anın öncesi hatıra fotoğrafı çekiyoruz, fotoğrafımızı Yiğit arkadaş çekti.

betcede-bayram-ziyareti-9

En çok acıkan Kadir hocamdı, ilk başlayan o oldu.

betcede-bayram-ziyareti-10

Yemekten sonra masaları temizlemek köylerde kolay, pratik bir çözüm, ne rahat herşey doğal. Miss gibi çaylar da geldi, zenginlik bu olsa gerek, dünya kadar paran olur böyle sıcak bir ortamda eşinle, dostunla yemek yiyemezsin, bu huzuru, doğallığı bulamazsın.

betcede-bayram-ziyareti-11

Solda Kadir arkadaşımın evinin yanından geçen yol, bu Knidos yoluna  paralel, Cumalı ve Yazı köylerine gidiyor. Cumalı köyünün içine giriveriyorsunuz.

betcede-bayram-ziyareti-12

Yazı Köyünden Çeşmeköy yoluyla Palamutbükü’ne gittim, öğleden sonra hava bulutlandı, ilk önce batı tarafları, sonra bulutlar Yaka tarafını da kapladı.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir