Yazıköy’de Bir Akşamüstü

Ümmü , Sergül, Yonca, Yurdanur hanımlar, bazıları badem kırarken diğerleri de onlara sohbet ederek eşlik ediyorlar. Badem toplamak, kırmak kültürel olaylar, bu köylerde ayrı bir yeri var.

Daracık sokakta Yıldıray Aydoğan ailesiyle badem kırıyordu. Buralara vasıta giremez, motor veya eşekler bu yollarda yükü taşımak için işe yarıyor. Nurlu badem içi bu zamanda yaş olur, meze olarak ta kullanılıyor, buzlu badem gibi isimler altında.  Zarını soyup yemesi oldukça güzel. Köylüler bademden almamızı istediler, teşekkür ettik, nice zahmetle elde edilen birşey. Arkadaşıma kırarak verdikleri bademlerden tattık. Bu köylerde insanlar gittiğim yerlerde birçok ikramda bulunmak isterler ben çoğu zaman parasıyla olmadıktan sonra teşekkür eder birşey almam. Bu yaz bir ara Betçe’ye geldiğimde yol kenarında arabalarını durdurup tarlalardan izinsiz badem toplayanlar gördüm, üzüldüm. Her gelen yol kenarında dursa o insanların emeklerine yazık değil mi, her yerde satıyorlar, bahçelerde toplayanlar var, onlardan satın alabilirsiniz. Nefse hakim olma benim için en önemli şeylerden biridir, görüştüğüm insanlarda önce buna bakarım, iyi kötü herşey onunla başlar.

yazıköy'de badem kıran kadınlar

Fatma Aydoğan’la daha önce birkaç kez karşılaşıp fotoğrafını çekmiştim. Sağ altta Şafak Işıldak onun da Datça’nın değişik yerlerinde fotoğrafını çekmişim.

yazıköy'de bir ev

Ve dar yollardaki gezimiz ana yola çıkarak sona eriyor. Ana yol dediğim yol da aslında çok geniş değil, iki araba yanyana çoğu zaman geçemiyor, birisi yol vermek durumunda. Yarımada’nın en ucundaki bir köyde gezdik, zamanda yolculuk yaptık, uzun yıllar öncesine gitmiş gibi olduk. Akşam oldu yemeğimizi Enişte’nin Yerinde yedik, dönerken yollar yine boştu. Yol kenarında konuştuğumuz kişi bunu şöyle açıkladı ” Bu zamanda herkes yorgun argın tarladan dönmüş oluyor, badem toplama zamanı, onun için yola çıkan pek fazla kişi olmaz ”

dar sokaklar

Arabamıza doğru giderken sokak lambaları yanmıştı, yolda yiyecek peşinde koşan birkaç köpek vardı. Sokaklar ıssızdı.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bir yorum

  1. İşte benim memleketim köyümü ve sevdiklerimi ne kadar güzel kaleme almışsınız ben İzmir’de yaşıyorum ama 3 günü geçen bütün tatillerde oradayım her zaman söylüyorum Datçalı olmak bir ayrıcalıktır sayenizde şuan kendimi köyümde gibi hissettim kaleminize ve yüreğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir