Yazı Köyü ve Saranda Kalesi

Kat kat kayalar, bu kayaları yassı taşlar şeklinde çıkarıp sur duvarlarında kullanmışlar. Kayaların arasında canavar otu deniyordu sanırım, bu ottan çoktu, tabii bir nedeni vardır.

Kalede fotoğraf çekmenin tadına doyum olmuyor, sarı çiçekler,  taşların, duvarların arasında hoş bir manzara çıkıyor.

Kapı güneyde Bağlarözü’ne bakıyor.

Saranda kalesinin kapısında fotoğraflar çektik.

Arkadaşım kale duvarlarının genişiliğini göstermek için yere uzanmıştı, duvarların genişliği iki metreye yakın diye tahmin ettik.

saranda kalesi sur duvarları

Sur duvarları Güneydoğu’ya doğru gidiyor, çok fazla mesafe yok. Bu dağ çok ilginç, birazdan fotoğrafları göreceksiniz, deve sırtı gibi yassı bir dağ, düz yer çok az. duvarların arka tarafında biraz düzlük var, yıkılmış yapı taşları, sarnıç, depolama yeri ve bir çukur bulunuyor.

3 thoughts on “Yazı Köyü ve Saranda Kalesi

 • 27 Nisan 2014 tarihinde, saat 03:36
  Permalink

  Datça fotoğraflarınız arasında Datçadaki Su sarnıçları yok oysaki su sarnıçları kültürümüzün değerli unsurlarıdır.Datçada benim bildiğim 3 tane sarnıç var iskele mah.de emecikte üzümcü çardağının karşısnda ve çeşmede Murdala yolunda olmak üzere .birde eski çöplüğün orda varmış onu görmedim dahada olması gerekli diye düşünüyorum.Datça detay olarak sizlerden bu sarnıçlarımız konusnu gündeme taşımanız vede sarnıçlarımızn gerekiyorsa restarasyonunun yapılması için kamuoyu oluşturulmasını istiyorum saygılarımla.

  Yanıtla
  • 29 Nisan 2014 tarihinde, saat 23:50
   Permalink

   Sayfalarımda tüm su sarnıçları var, sadece Kızlan da özel arazi içindekini çekmedim. Dağlarda olanları trekking sayfamda görebilirsiniz.Datça Detay ana sayfasındaki arama çubuğuna öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazdığınızda karşınıza çıkar. https://www.datcadetay.com/datca-su-sarniclari-1.html

   Yanıtla
   • 2 Mayıs 2014 tarihinde, saat 04:11
    Permalink

    Çok teşekür ediyorum hemşerim.Datçadan muğlaya dönerken yel değirmenlerini geçince solda Üzümcü tezgahı çardağı var yazın Üzüm satıyorlar işte o tezgahın çardağın karşısında sarnıç var .Sarnıç Üzümcü tezgahın sahiplerinin zaten fotoğraf çekmek için zorluk çıkarmazlar.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir