Yazı Köyü ve Saranda Kalesi

Bahçedeki ayva ağacında çiçekler vardı, ayva çiçek açmış yaz mı gelecek türküsündeki o mısra aklıma geldi hemen.
ayva çiçeği

Çok güzel görünüyorlardı, çiçeklerin renkleri yapraklarla uyum içindeydi.

kadir balcı

Bizi uğurlarken arabanın penceresinden Kadir arkadaşımın fotoğrafını çektim, o ne bakış öyle.

yazıköy sokaklarında yürüyenler

Yazı köyden geçiyorduk ki Ersoy Karakaş’la yolda karşılaştık, bir çay içelim deyinde arabamızı yol kenarına park edip yandaki kahveye çıktık. Yazı köyde yollar dardır, Ersoy birşey olmaz falan deyince yol kenarına park ettim, normal şartlarda mutlaka kimseyi rahatsız etmeyecek bir yere park ederim.

yazıköy kahvede köylülerle

 

Ersoy arkadaşımla Knidos’ta tanışmıştık, Yazı köylü, yıllardır orada çalışıyor. Benim Knidos merakım, bir aralar çok sık gidip geliyordum, tabii dikkati çekiyor, orada tanıştık, candan bir insan, onu her görüşümde çok uzun yıllardır tanıdığım bir arkadaşla karşılaşmış gibi olurum. Burada kahvedekilerle sohbet ettik, çaylarımızı içtik, Yazı köy çok hareketli bir yer, insanlar candan. Yollarda gelip gidenler, kahvelerde oruranlar, evlerin kapısında oturan kadınlar. Demokrasinin ilk uygulandığı kentlerden olan Knidos’un toprakları üzerinde yaşamaktan herhalde, Datça insanı sevecendir, konukseverdir, fikirler tartışılır, kimse kimseye darılmaz. Yıllardır burada yaşıyoruz etkinlikler olur, yürüyüşler olur, seçimler olur olaysız bir şekilde tatlılıkla son bulur, buraya yerleşen insanların da birçoğu bu hoşgörülü topluma ayak uydururlar, umarım bundan sonra da böyle sürer. Büyük devletlerin çok uzun yıllardan bu yana taktiğidir, toplumları bölerler, nice büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış Anadolu’nun o görkemli mozaiğini maalesef parçalamayı başardılar gibi.

 

necati karakaş

Bir ara Ersoy arkadaşımın babası Necati Karakaş yanımıza geldi, sohbet etme imkanı bulduk. Sayfamın başında da dedim ya benim bugün birşey yapasım yoktu, baktım oturdukça daha da uyuşuyorum, arkadaşıma kalkalım dedim. Nereye gidiyorsunuz diye sorulunca, biz de bilmiyoruz ama Knidos’a doğru gideriz herhalde diye cevap verdim.

3 thoughts on “Yazı Köyü ve Saranda Kalesi

 • 27 Nisan 2014 tarihinde, saat 03:36
  Permalink

  Datça fotoğraflarınız arasında Datçadaki Su sarnıçları yok oysaki su sarnıçları kültürümüzün değerli unsurlarıdır.Datçada benim bildiğim 3 tane sarnıç var iskele mah.de emecikte üzümcü çardağının karşısnda ve çeşmede Murdala yolunda olmak üzere .birde eski çöplüğün orda varmış onu görmedim dahada olması gerekli diye düşünüyorum.Datça detay olarak sizlerden bu sarnıçlarımız konusnu gündeme taşımanız vede sarnıçlarımızn gerekiyorsa restarasyonunun yapılması için kamuoyu oluşturulmasını istiyorum saygılarımla.

  Yanıtla
  • 29 Nisan 2014 tarihinde, saat 23:50
   Permalink

   Sayfalarımda tüm su sarnıçları var, sadece Kızlan da özel arazi içindekini çekmedim. Dağlarda olanları trekking sayfamda görebilirsiniz.Datça Detay ana sayfasındaki arama çubuğuna öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazdığınızda karşınıza çıkar. https://www.datcadetay.com/datca-su-sarniclari-1.html

   Yanıtla
   • 2 Mayıs 2014 tarihinde, saat 04:11
    Permalink

    Çok teşekür ediyorum hemşerim.Datçadan muğlaya dönerken yel değirmenlerini geçince solda Üzümcü tezgahı çardağı var yazın Üzüm satıyorlar işte o tezgahın çardağın karşısında sarnıç var .Sarnıç Üzümcü tezgahın sahiplerinin zaten fotoğraf çekmek için zorluk çıkarmazlar.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir