Yazı Köyü ve Saranda Kalesi

Dağın tepesinden etrafa bakmak ne kadar farklı, aşağıdan sıradan bir yer gibi görünüyor ama burada bir masal dünyasından kalıntılar var.

muzaffer özgen saranda kalesinde

 

Dağın şekli bu, bu şekilde uzayıp gidiyor, sırttan yürüyerek uca kadar gittik.

Hemen altımızda, doğuda Yazı köyü var, biraz ileride Cumalı köyü, güneydoğuya doğru Belenköy görünüyor. Hava şartlarından dolayı istediğim fotoğrafları çekemedim bu kısımlarda.

Dağın ortalarına gelmiştik, bir kartal havalandı, ovaya doğru süzülüp gitti. O kadar ani oldu ki, gözden çabucak uzaklaştı. Dağdan ininceye kadar bir daha göremedik, arabamıza doğru giderken ortaya çıktı, dağın eteklerinde çok alçaktan uçuyordu. Kuzeyde Değirmenbükü tarafları, yollar görünüyor, her yeri haritaya bakar gibi görebiliyoruz.

Böyle bir dağ, güney tarafında dar bir düzlük, doğuda uç tarafta küçük bir düzlük var, diğer kısımlar böyle. Ama çok güzel görünüyor, çok farklı bir yer.

3 thoughts on “Yazı Köyü ve Saranda Kalesi

 • 27 Nisan 2014 tarihinde, saat 03:36
  Permalink

  Datça fotoğraflarınız arasında Datçadaki Su sarnıçları yok oysaki su sarnıçları kültürümüzün değerli unsurlarıdır.Datçada benim bildiğim 3 tane sarnıç var iskele mah.de emecikte üzümcü çardağının karşısnda ve çeşmede Murdala yolunda olmak üzere .birde eski çöplüğün orda varmış onu görmedim dahada olması gerekli diye düşünüyorum.Datça detay olarak sizlerden bu sarnıçlarımız konusnu gündeme taşımanız vede sarnıçlarımızn gerekiyorsa restarasyonunun yapılması için kamuoyu oluşturulmasını istiyorum saygılarımla.

  Yanıtla
  • 29 Nisan 2014 tarihinde, saat 23:50
   Permalink

   Sayfalarımda tüm su sarnıçları var, sadece Kızlan da özel arazi içindekini çekmedim. Dağlarda olanları trekking sayfamda görebilirsiniz.Datça Detay ana sayfasındaki arama çubuğuna öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazdığınızda karşınıza çıkar. https://www.datcadetay.com/datca-su-sarniclari-1.html

   Yanıtla
   • 2 Mayıs 2014 tarihinde, saat 04:11
    Permalink

    Çok teşekür ediyorum hemşerim.Datçadan muğlaya dönerken yel değirmenlerini geçince solda Üzümcü tezgahı çardağı var yazın Üzüm satıyorlar işte o tezgahın çardağın karşısında sarnıç var .Sarnıç Üzümcü tezgahın sahiplerinin zaten fotoğraf çekmek için zorluk çıkarmazlar.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir