Reşadiye’de Hoş Saatler

bayramda-resadiye-22

Evin duvarındaki kuş yuvası arkadaşlarımın hemen dikkatini çekti. Reşadiye Mahallesi de Eski Datça gibi kentsel sit alanı. Burada yaşayan birçok kişi yıllardan bu yana dededen, babadan kalma taş yapılarda yaşıyorlar, yani burada eski yapılar hala kullanılıyor, bazıları yabancılar tarafından  satın alınıp restore edilmiş. Gönül isterdi ki bütün evler böyle bakılıp, gelecek nesillere aktaracağımız örnek sokaklar oluşsun. Ama bunun için maddi imkanlar gerekiyor, plan, program gerekiyor, burada Devlet desteği gerekiyor. Datçamızda çok yerde Akdeniz mimarisini yansıtan sokaklar var ama yönlendiren ve yardım eden olmayınca bunlar zaman içinde betonlara yenik düşüyor. Doğal olarak bu yapılarda yaşayan insanlar  daha rahat ve modern binalarda oturmak, çocukları bir ev sahibi olsun istiyor. Turizmin nimetlerinden yararlanamayınca bu yapıların insanların gözlerinde bir değeri yok, bizlere de garip garip bakanlar oluyordur.

bayramda-resadiye-23

Çok güzel bir ışık var, Reşadiye’ye ne zaman gelsem fotoğraf çekmek için güzel bir hava bulurum.

bayramda-resadiye-24

Datça’da birkaç yerde bu selvi ağaçlarına rastlamışımdır ( mezarlıklar dışında ), fotoğrafta hep güzel çıkarlar, hoş bir leke oluştururlar. Evine giden Ergin hocamla konuşurken bu ağacın birkaç gün içinde kesileceğini öğrendik, karşıdaki manzaraya ne kadar da güzel yakışıyordu. Tanrı’ya uzanmayı simgeliyor, yaşamı, yüceliği simgeliyor.

bayramda-resadiye-25

 

bayramda-resadiye-26

Asırlık çınar, kimbilir kaç yaşında, Mehmet Ali Ağa konağının hemen önünde oluşu tesadüf değil, o da Osmanlı Develetinin simgesi bildiğim kadarıyla. arkadaşlarım fotoğraf çekmeye devam ediyorlar benim gibi.

bayramda-resadiye-27

Konağın yanında Ergin Ustamın evi, kendi yaptığı bir yapı, biraz önce restore falan dedim ama biraz bakımla da güzel görüntüler ortaya çıkabiliyormuş. Candan hanımın ellerinden sulanan çiçekler, bitkiler böyle bir meydana ne kadar da yakışmış, ellerine sağlık.

bayramda-resadiye-28

Evin önündeki içi boş kaplumbağa kabuğu, Mehmet Ali ağa Konağının eski kapısı, yan taraftaki Muhtarın tarihi evi arkadaşlarımın ilgisini çekiyor. Burada da bayağı oyalandık, birçok fotoğraf çektik.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

2 yorum

  1. muzaffer hocam bizlere ‘ellerine sağlık’ demekten başka bir söz bırakmamış.Onunla gezmekten ve refakat etmekten büyük zevk aldım, umarım böyle bir şansı bir daha elde edebilirim.

  2. Hocam, bir Datça aşığı olarak oraları özlediğimde(ki bu genellikle haftada bir gün oluyor) sizin sitenize girip hasret gideriyorum. İnanın sizin heykelinizi Cumhuriyet meydanına dikmek lazım. Sayenizde oraların her mevsimini, bütün güzelliklerini, geldiğimizde görmeye fırsat bulamadığımız yerleri görmek fırsatını sunuyorsunuz.Teşekkürler, sağlıklı güzel günler dilerim.Ellerinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir