Mesudiye Adatepe Kalesi

mesudiye-adatepe-kalesi-32

Sağ üstte sözünü ettiğim yarık görülüyor, nitekim arkadaşlar oradan devam edemediler, aşağıya inip bizim kullandığımız yola geçtiler. Buraya bir daha çıkarmısın derseniz başka bir yol bulamazsam büyük bir ihtimalle aynı yerden tırmanmam diyebilirim, pek çok kişiye de buraya çıkmasını tavsiye etmem. Arkadaşlarımla böyle bir yerden birlikte ilk kez geçiyoruz, doğal olarak endişe ediyorsunuz. 10 dakika süren bir tırmanış, daha çabuk ta tırmanabilirsiniz ama tehlike bu kayaların ve zeminin yapısından kaynaklanıyor.

mesudiye-adatepe-kalesi-33

Tırmandığınız kısımda sağlam, bütün bir kaya pek yok, kayayı tutuyorsunuz tuttuğunuz parça elinizde kalıyor. Diğer tarafta yolunuz üzerinde rastladığınız taşlar toprağa gömülü, her an hareket edebilir, bunlara basmamaya çalıştım. Bayağı bir adrenalin salgılaması olmuştur bu anlarda, böyle yerlerde korku sizi teslim almamalı ama kısa bir an da olsa onu duyuyorsunuz. Bir kaç yer ki bu kısımlar en tehlikeli kısımlar, dik bir toprak zeminden geçmeniz gerekiyor, tutunacak bir yer de yok. Tabii böyle yerlere çıkarken bazen aklıma iniş gelir, çıkmak kolay da deneyinceye kadar iniş nasıl olacak bilemezsiniz.

mesudiye-adatepe-kalesi-34

Evet dik kayanın tepesindeyiz, hemen karşımıza duvarlar çıkıyor. Burada kısa bir mola veriyoruz, Celal arkadaşın suyu kalmadı, Ekrem arkadaş suyundan Ateş’e veriyor, sahibinin avucundan suyunu içerken görülüyor. Çok tatlı, insan canlısı, Cocker cinsi. Burası keçi cenneti olmuş, geçen gelişimizde uzaktan bu tepelerde keçileri görüntülemiştim, şimdi ortalıkta yoklar. ben artık burada keçi yok herhalde derken arkadaşlar var dediler, yaklaşmanız mümkün değil. Sahipkeri buraya bırakıyorlar, zaman zaman tekneyle denizden sularını getiriyorlar. Böyle keçi beslemek geçmişte daha çoktu, ada, yarımada gibi ulaşılması zor yerlere sürülerini bırakanları gördüm.

mesudiye-adatepe-kalesi-35

İnanılmaz güzel bir yer, tam o sırada bir balıkçı aşağıda turlamaya başlıyor, belli ki sırtı çekmekte. Tabii sanki ısmarlamışız gibi manzaraya bir zenginlik kazandırıyor.

mesudiye-adatepe-kalesi-36

Sarp kayaların arasından mavi, yeşil sularda, kayıkla birlikte güzel görüntüler oluşuyor. Bu tepenin her tarafını dolaştık, buralardan inilecek hiç bir yer yok, dimdik kaya her taraf.

mesudiye-adatepe-kalesi-37

 

mesudiye-adatepe-kalesi-38

Çantamı orada bırakarak bu kale gibi yeri keşfe çıktım, arkadaşlar da sağa sola dağıldı. Çok geniş bir alan değil, kısa zamanda çevresini dolaşırsınız, buralarda da kayalıklar var. Derin yarıklar, oyuklar görüyorsunuz, fay hattı gibi yerler.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir