Karia Topraklarında Kamplı Üç Gün

Sabah 05’te kalkıp biraz bir şeyler yedikten sonra sırt çantalarımızı hazırladık, benim için zor zamanlar. Bu bölgelerde çiğ yağışı çok fazla, doğanın yeşil kalmasının bir nedeni de bu. Sabah erken saatlerde çiğle birlikte hava genelde serin oluyor ama o gün gayet güzeldi. Ben hazırlanıncaya kadar arkadaşlar yolda sıraya girmişler bekliyorlardı. 06’da karanlıkta yola çıktık, anca gidip gelinecek, 1,5 – 2 km kadar bu şekilde yürüdük. Hava aydınlanmaya başlayınca yürüdüğümüz doğanın güzelliklerini görür olduk.

Arkamızdaki dağlardan güneşin doğuşu çok güzeldi, fotoğraf çekmeye meraklı olanlar biraz arkada kalarak bu anları görüntüledi. İlginç kayalarla kaplı araziler, daha önce gelenler gergadan kayası falan diyerek karşı dağlara bakıyorlardı. İlgimi çekmedi, böyle çevrede kaya dolu, her şeye benzetebilirsin kişinin hayal gücüne de bağlı. Benim de kuşlara benzettiklerim oldu.

fantastik doğa

Güneşin ilk ışıklarının doğaya yansıdığı anlar. Hava aydınlanmadan önce bir su kaynağının önünde duruldu, terliyiz, çiğin getirdiği serinlik te var, böyle durumlar hoşuma gitmiyor. O yüzden Datça’da Ekrem arkadaşımla yürüyorum, fotoğraf çekmenin dışında durakladığımız olmuyor. Grup yürüyüşlerinde bunlar doğal, molalar da sık oluyor. Böyle yerlere de bir grupla gelmek gerekiyor, bilmediğimiz bir doğa, arkadaşlar her türlü ön bilgiye sahipler, rehberler var. Hepsi hoşgörülü, yardımlaşmayı, paylaşmayı seven kişiler, bir müddet sonra herşey güzel oluyor. Menderes Yolu’nda da yürüdük, organizasyonları çok iyi, çokça teşekkür ediyorum.

Bir mola anında kayaların üzerinde fotoğraflar çektiriliyor, sol altta görülen mantara sıkça rastladık, tabak büyüklüğünde olanlar da vardı. Bazı arkadaşlar bunun yendiğini söyledi, hatta üzerindeki karıncalara bakarak zehirli olsa karıncalar gelmezdi dendi. Ben bu konuda kuşkucuyum, yemek için merakım da yok. Sol üstteki kaya arkaya bakan bir avcı kuşu çağrıştırdı bana. Başkası bir başka şeye benzetebilir.

Sol üsttteki kaya da ilginçti, görüldüğü gibi çok nemli arazilerden geçtik, yosunlu, çimenli. Taşlar bu nemli kısımlarda kaygan oluyor dikkatli olmak gerek.

Tırmanacağımız zirveye doğru gidiyoruz, karşıdan görüldüğü gibi geçit vermeyen dağlar. Devamlı tırmanış var, oldukça yoruldum, bir ara zirveye nasıl ulaşacağım dedim içimden, en arkada artçı ve benim gibi takatı kalmamış  birkaç kişiyle gidiyoruz.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir