Datça’da Gezilecek – Görülecek Yerler

İlçemize gelen kişiler çoğunlukla sakin bir tatil yaşamak, denizden yararlanmak amacıyla gelirler , bu arada denizden kalan zamanlarında değişik yerleri gezmek, güzel bir zaman geçirmek isterler. Günübirlik turlarla denize girmek, gezmek, görmek amacıyla gelenler de oluyor. Günün sonunda sahil lokantalarında geçirilen romantik bir gece unutulmayan anılar olarak hafızalarda saklanır.  Birçok kişi akşam yemekten  sonra  sahil boyunca uzanan gezi yollarında yürürler, yürüyüşün sonunda cafe ve çay bahçelerinde oturularak sohbetler edilir . Eğlenmek isteyenler çoğu liman çevresinde yer alan eğlence mekanlarında tatilin tadını çıkarırlar. Sınırlı bir tatil süresince tatilinizi en iyi şekilde değerlendirmeniz açısından bu sayfayı yaptım. Bu yazdıklarıma ilave edecek bir yer veya fikriniz olursa lütfen yorum kısmına yazınız.

Datça Liman

datça limanında aslan heykeli

Limandan Anfitiyatro’ya doğru gittiğinizde Datça Belediyesinin heykeltraş Elbruz Denge’ye yaptırdığı Aslan heykeliyle karşılaşacaksınız. Heykelin biraz ilerisinde Kahve Limanı isimli bir cafe var.  Knidos’un gerçek aslanı 1850 yıllarda İngiltereye götürülerek British Museum’da sergilenmekte. Datça Limanında ondan esinlenilerek yapılan  heykel özlemle limana doğru bakmaktadır.

datça limanı tekneler

Bu kısımda Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik, Datça Balıkçılar Kooperatifi yer alıyor. Rıhtım boyunca balıkçı tekneleri bağlı, karşı tarafta gezi tekneleri ve yatlar demirliyor. Yürüyüşümüze gezi teknelerine doğru yürüyerek devam ediyoruz. Günlük geziler yapan tekneler, ticari yatlar, kotralar bu kısımlarda demirli. Burada yan yana sıralanan cafeler var, üst kısımda balık lokantaları yer almakta.

datça yat limanı

 

Taşlık plajına doğru yürürken yatların ve mavi yolculuk teknelerinin demirlediği yat limanının önünde bir meydan bulunmakta. Meydanın ortasında bir zamanlar Datça’nın simgesi olan Badem ismi verilen fok balığının heykeli var. Datça Belediyesince Heykeltraş Elbruz Denge’ye yaptırıldı. İlginçtir bu heykelden sonra Datça kıyılarında görmeye alıştığımız  fok Badem’i bir daha gören ve soran olmadı. Yakında barlar ve çay bahçesi var. Buralardaki mermer oturma yerlerinde akşam saatlerinde oturmak güzel oluyor.  Meydanda bulunan palmiye ağaçları endemik datça hurmalarından, çok yerde bu ağaçlar diğer palmiyelerle karıştırılır. Merak edenler için Datça Hurması ile ilgili sayfamın linkine tıklayabilirler.

Knidos’tan İngiltere’ye götürülen Demeter heykelinin benzeri de bu kısımda kayaların arasında Liman çay bahçesi’nin yanında sergileniyor, Datça Belediyesi tarafından Elbruz Denge’ye yaptırıldı. Biraz üst terasta olduğu için hemen görünmeyebilir. Meydanda dikkati çeken diğer bir mermer eser Güneş saati, yine Elbruz Denge’nin eseri.

sergi gezenler

Yat Limanı Belediye Sergi salonunda yaz boyunca sergiler aralıksız devam ediyor,  saat 19.00 dan sonra sergileri gezebilirsiniz. Limandan Taşlık plajı yoluna girerek gezimize devam ediyoruz. İlçe Merkezi’ndeki diğer Plajlar gibi Taşlık Plajı da mavi bayraklı plajlarımızdan. Yol boyunca cafe ve kokantalar var, sahiller bu işletmelerin şezlong ve şemşiyeleri ile kaplı.

datça taşlık

Ilıca Gölet

Taşlık Plajı’nın son kısımlarında Ilıca Gölet’i ve bitişiğindeki Ilıca Su Değirmenini ve evini göreceksiniz. Değirmen ve evi Datça Belediyesi tarafından restore edilip değirmen kısmındaki aygıtlar çalışır vaziyete getirildikten beş yıl sonra sahibine teslim edildi. 2016 sezonunda da değirmen evi turistik bir işletme olarak çalışmaya başladı. Değirmen kısmı kapalı vaziyette duruyor, değirmen vaktiyle Ilıca gölet’ten akan suyla çalışıyormuş.

Sol ve sağ alt fotoğraflarda yerden kaynayan sularla oluşan Ilıca Gölet’ten manzaralar görülüyor. Değirmen Evi’nin hemen yanında göletten akan bu su Datça’ya gelenlerin ilgisini çekiyor. Tatilciler Taşlık plajında yüzdükten sonra bu suyun altında hem duş alıyorlar hem de doğal yoldan masaj yaptırıyorlar. Sularının şifalı olduğu da söyleniyor. Göletin yan tarafındaki ağaçlık kısım Kent Park.  Gölet manzarasını görmek için yukarı kısımdaki Çevre yolu’na çıkmak gerekiyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

11 yorum

  1. Resimler çok kaliteli .buraya mutlaka uğrayın diyor.
    Datcaya geldik güya gezdik!!
    Meğer ne güzel yerlerde varmış görülesi. Kısmet artık inşallah tekrar gelmek Nasib olurda bir güzel gezeriz.

  2. 7 temmuz 2016 datca’dayım geçen sene 2015 temmuzda knidos u gezmiş fakat bu kadar detay bilgi edinememiştim. Tekrar gidecegim daha hoş ve doyurucu bir gezi yapacağım bilgiler için teşekkür ederim elinize sağlık.

  3. Cok guzel bilgiler tesekkur ederiz. Ilk kez gidecegiz esimle birlikte. Kendi aracimiz var. Cokca gezmek gormek istiyiruz datcayi. 4 gun de vaktimiz var. Bir sey soracagim. Palamutbukunde bir yerde mi kalalim bu surede yoksa datca merkezde mi?

  4. Blogunuz datçaya gelmeden yaptığım araştırmalar açısından hayat kurtardı. Hele otobüs sefer bilgileri tam bir nimet. Çok teşekkürler :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir