Datça’da Gezilecek – Görülecek Yerler

Kumluk Yolu

kumluk yolu

Kazım Yılmaz İlköğretim Okulu hizasından başlayan  Kumluk Yolu üzerinde balık lokantaları, çay bahçeleri, cafeler yer almakta.

Kumluk Yolu’ndan devam ettiğinizde sahili takip ederseniz Datça Limanı’na çıkarsınız, düz giderseniz Cumhuriyet Meydanı’na gelirsiniz, burada cafeler ve Çatal Mağara ismi verilen Sergi Salonu bulunuyor, her akşam buradaki sanatsal sergiler açık oluyor.

sabah kumluk plajı

Kumluk plajı ince kumu ve hemen derinleşmeyen denizi ile çocuklar için de uygun bir plaj. Akşam olduğunda plajdaki şemşiye ve şezlongların yerini lokantaların masa ve sandalyeleri alıyor. Günümüzde gündüz de manzara pek değişmiyor.

Kargı Koyu

kargı koyu

Datça Merkezinden 3,5 km mesafedeki Kargı koyu da Datça’da görülecek yerlerdendir . Yukarıdan koyun görünüşünü seyretmek bütün yorgunluğunuzu alır. Kargı son yıllarda tatilciler tarafından çok tercih edilen bir yer ; bunda koyun sakinliği , rüzgarlara karşı korunaklı olması , suyun temizliği gibi bir çok etken var. Sahil boyunca yeme-içme işletmeleri var.  Kargı Koyu’na Belediye denetimli minibüslerle gidebilirsiniz.

Eski Datça

eski-datca-ziyaret

İskele’ye (Merkeze) 3 km mesafedeki Datça Mahallesi de Datça’ya geldiğinizde göreceğiniz yerlerdendir . Özenle korunmuş mimari dokusu turistlerin ilgisini çekmekte. Dar sokakları , taş mimari dokusu görüntüyü güzelleştiriyor. Şair Can Yücel’in adının verildiği sokakta bulunan Can Yücel’in yaşadığı evi görmek için  her yıl birçok kişi buraya geliyor, ziyaret için kapalı, Can Yücel Kütüphanesinin bulunduğu kapıda hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Şairin ölüm yıldönümü olan 12 ağustos’ta ziyarete açılıyor.

Eski Datça’da geceler de çok renkli geçiyor, müzik ve çeşitli etkinlikleri izleyebilir, cafe ve barlarda oturabilirsiniz.

Reşadiye

datça reşadiye mahallesi

Datça merkezine 5 km uzaklıktaki Reşadiye mahallesi de görmek isteyeceğiniz yerlerden.  Kentsel sit alanı içindeki yerleşim maalesef bu özelliklerini turizme tam yansıtamıyor. ( 2017 temmuz ayında yaşanan depremde birçok eski bina zarar gördü )

11 thoughts on “Datça’da Gezilecek – Görülecek Yerler

 • 11 Temmuz 2015 tarihinde, saat 22:55
  Permalink

  Süper bir yazı yeterince sade ve faydalı açıklama olmuş. Çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 24 Eylül 2015 tarihinde, saat 00:02
  Permalink

  Teşekkürler bize rehberlik yaptıniz.

  Yanıtla
 • 5 Temmuz 2016 tarihinde, saat 01:33
  Permalink

  Resimler çok kaliteli .buraya mutlaka uğrayın diyor.
  Datcaya geldik güya gezdik!!
  Meğer ne güzel yerlerde varmış görülesi. Kısmet artık inşallah tekrar gelmek Nasib olurda bir güzel gezeriz.

  Yanıtla
 • 10 Temmuz 2016 tarihinde, saat 00:19
  Permalink

  7 temmuz 2016 datca’dayım geçen sene 2015 temmuzda knidos u gezmiş fakat bu kadar detay bilgi edinememiştim. Tekrar gidecegim daha hoş ve doyurucu bir gezi yapacağım bilgiler için teşekkür ederim elinize sağlık.

  Yanıtla
 • 11 Ağustos 2016 tarihinde, saat 21:41
  Permalink

  Ben hersene Datçadayim en güzel yer dünyanin benim için.

  Yanıtla
 • 14 Mart 2017 tarihinde, saat 14:46
  Permalink

  Elinize sağlık süper bilgiler

  Yanıtla
 • 22 Haziran 2017 tarihinde, saat 19:08
  Permalink

  Cok guzel bilgiler tesekkur ederiz. Ilk kez gidecegiz esimle birlikte. Kendi aracimiz var. Cokca gezmek gormek istiyiruz datcayi. 4 gun de vaktimiz var. Bir sey soracagim. Palamutbukunde bir yerde mi kalalim bu surede yoksa datca merkezde mi?

  Yanıtla
 • 8 Ağustos 2017 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  Hayıtbükünde denize girdikten sonra başka bir yerde denize giremem diye düşünüyorum.

  Yanıtla
 • 21 Haziran 2021 tarihinde, saat 22:49
  Permalink

  Blogunuz datçaya gelmeden yaptığım araştırmalar açısından hayat kurtardı. Hele otobüs sefer bilgileri tam bir nimet. Çok teşekkürler :))

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir