Datça’da Gezilecek – Görülecek Yerler

reşadiye kocaev

Mehmet Ali Ağa Konağı da görülmesi gereken çok güzel yapılardan ama birkaç yıldır kapalı. Ülkemizde yaşanan turizm konusundaki sıkıntılardan kaynaklanmış olabilir.  1800 lü yıllardan günümüze ulaşan konak ülkemizdeki çok az sayıdaki sivil mimari örneklerinden. Maalesef 2019 yılı Turizm Sezonu’nda ziyarete kapalı, görmek isteyenler hayal kırıklığı yaşayabilir.. Onunla ilgili yaptığım sayfadan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Olive Farm

datça olive farm

Datça Olive Farm Marmaris tarafından gelirken hemen Reşadiye mahallesinin girişinde tabelası görülüyor. 400 dönüm bir alana ekili zeytinlerden alınan ürünler burada işlenip pazarlanıyor.

Datça  Wineyard

datça vineyard

Datça’dan 10 km uzaklıkta yer alan Kızlan Yel Değirmenlerinin karşı tarafında onlara benzeyen bir değirmen yapısı dikkati çekiyor. Yol üzerinde tabelasını da görebilirsiniz, orada Datça  Wineyard bağları yer alıyor, kendi bağlarında ürettikleri şarapları, manzaralı, güzel bir ortamda sunuyorlar, mahzenleri gezebiliyorsunuz.

Knidos Şarapçılık Bağları

Knidos Şarapçılık bağları, Reşadiye Mahallesi girişinde güzel bir vadide yer alıyor, burada serin ve doğal ortamda Knidos Şarapçılık bağlarından kendi mahzenlerinde elde edilen ürünleri tadabilirsiniz. Reşadiye kavşağından Reşadiye’ye doğru girdiğinizde biraz gidince sola dar bir yol sapıyor, o yola girer girmez tabelasını da görüyorsunuz.

Mesudiye Koyları

hayıtbükü

Mesudiye Hayıtbükü Yarımada’nın Akdenize bakan kısmında, yarımadanın ortalarnda yer alan koylardan . Yazları oldukça kalabalık oluyor. Sahilde lokantalar, çay bahçeleri yer alıyor.

datca-koylari-3

Mesudiye Kızılbük, Hayıtbükü’nden yürüyerek 10 dakikalık bir yoldan gidiliyor , sahile sıfır yeme-içme tesisleri, çay bahçeleri var. Sakin ve doğal bir ortam sunuyor.

11 thoughts on “Datça’da Gezilecek – Görülecek Yerler

 • 11 Temmuz 2015 tarihinde, saat 22:55
  Permalink

  Süper bir yazı yeterince sade ve faydalı açıklama olmuş. Çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 24 Eylül 2015 tarihinde, saat 00:02
  Permalink

  Teşekkürler bize rehberlik yaptıniz.

  Yanıtla
 • 5 Temmuz 2016 tarihinde, saat 01:33
  Permalink

  Resimler çok kaliteli .buraya mutlaka uğrayın diyor.
  Datcaya geldik güya gezdik!!
  Meğer ne güzel yerlerde varmış görülesi. Kısmet artık inşallah tekrar gelmek Nasib olurda bir güzel gezeriz.

  Yanıtla
 • 10 Temmuz 2016 tarihinde, saat 00:19
  Permalink

  7 temmuz 2016 datca’dayım geçen sene 2015 temmuzda knidos u gezmiş fakat bu kadar detay bilgi edinememiştim. Tekrar gidecegim daha hoş ve doyurucu bir gezi yapacağım bilgiler için teşekkür ederim elinize sağlık.

  Yanıtla
 • 11 Ağustos 2016 tarihinde, saat 21:41
  Permalink

  Ben hersene Datçadayim en güzel yer dünyanin benim için.

  Yanıtla
 • 14 Mart 2017 tarihinde, saat 14:46
  Permalink

  Elinize sağlık süper bilgiler

  Yanıtla
 • 22 Haziran 2017 tarihinde, saat 19:08
  Permalink

  Cok guzel bilgiler tesekkur ederiz. Ilk kez gidecegiz esimle birlikte. Kendi aracimiz var. Cokca gezmek gormek istiyiruz datcayi. 4 gun de vaktimiz var. Bir sey soracagim. Palamutbukunde bir yerde mi kalalim bu surede yoksa datca merkezde mi?

  Yanıtla
 • 8 Ağustos 2017 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  Hayıtbükünde denize girdikten sonra başka bir yerde denize giremem diye düşünüyorum.

  Yanıtla
 • 21 Haziran 2021 tarihinde, saat 22:49
  Permalink

  Blogunuz datçaya gelmeden yaptığım araştırmalar açısından hayat kurtardı. Hele otobüs sefer bilgileri tam bir nimet. Çok teşekkürler :))

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.