Datça’da Gezilecek – Görülecek Yerler

Knidia

knidia çiftliği

Knidia çiftliği , Datça’dan Yazıköy’e varmazdan biraz önce sola doru sapan toprak yoldan giriyorsunuz.Oraya geldiğinizde çevredekilere de sorarsanız yanlış bir yola girmemiş olursunuz.Yazı köyünden 3-4 km mesafede. Ekolojik tarımın yapıldığı, gönüllülerin çalıştığı ilginç bir çiftlik. Değirmenbükü’ne giden yol üzerinde , konaklamak için kullanlan yapılar eski su değirmenlerinin restore edilmesi sonucu oluşmuş. Kendi zeytinlerinden eski yöntemlerle zeytinyağı elde ediliyor , bağlarından elde edilen şarap çiftlikte kalanlara ikram ediliyor. Ziyaretçilere kapıları her zaman açık. Yolu bazı vasıtalar için sorun olabilir.

Knidos Feneri

knidos feneri

Datça’ya gelip de Knidos’u görmeyenler vardır ama antik eserlere merakınız olmasa bile mutlaka göreceğiniz yerlerden . Zamanının en güzel ve medeni kentlerinden. Knidos’un tek restaurantı büyük limana bakıyor, eşsiz güzellikte. Datça’da Knidos feneri de sıkça ziyaret edilen yerlerden. Knidos’a asfalt bir yoldan ulaşılıyor, Palamutbükü minübüsleri ile de gelebilirsiniz.

Knidos

knidos-29

Knidos’a gelenlerin bir çoğu artık burada uzun bir zaman geçiriyor, plajlarında yüzüyorlar, ören yerlerini geziyorlar. Knidos’u gezmeden önce biraz bilginiz olursa daha anlamlı bir gezi olur. Knidos Gezisi başlıklı yazımın linkini veriyorum.

Piknik

kızlan gereme

Gereme Kızlan köyüne bağlı , yolu toprak olsa da her araba gidebiliyor. Gereme Katıyalı mevkiinde çeşme ve piknik için uygun yerler bulunmakta. Ateş yakmak yasak onu belirteyim. Yarımadanın Ege tarafında kuzey rüzgarlarında bile sakin olabiliyor. Çevresi çam ormanlarıyla çevrili . İki yoldan gidilebiliniyor; 1.si Kızlan köyünden Gereme’ye giden yol üzerinden arabalar buradan giderler. 2. si Kızlan’dan Rüzgar türbinlerine çıkan orman yolundan Katıyalı’ya inilir, yokuşlar var genellikle cip gibi araçlarla gidilebilinir, yürüyerek yarım saatlik  bir yol.

Hızırşah

hızırşah ipek dokuma atölyesi

Hızırşah Köyü Datça merkeze en yakın köy ( 6 km ) olmasına karşın eski mimarisini ve kültürünü hala koruyan bir köy. Eski okul bahçesinde ipek dokuma atölyesini ziyaret edebilirsiniz. Dokunan ürünler yine burada satışa sunuluyor.

Beylikler döneminin karekteristik özelliklerini taşıyan tarihi camii de Hızırşah’ta ilgi çeken mekanlardan.

aktur çiftlik koyu

Datça’ya 30 km mesafedeki Aktur da Cennet koylarıyla görülecek yerlerden. Mavi bayraklı plajlarından faydalanabilirsiniz, yeme – içme tesisleri var. Yeşillikler içinde Datça’mızın en güzel yerlerinden.

 

YouTube Datça Detay

11 thoughts on “Datça’da Gezilecek – Görülecek Yerler

 • 11 Temmuz 2015 tarihinde, saat 22:55
  Permalink

  Süper bir yazı yeterince sade ve faydalı açıklama olmuş. Çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 24 Eylül 2015 tarihinde, saat 00:02
  Permalink

  Teşekkürler bize rehberlik yaptıniz.

  Yanıtla
 • 5 Temmuz 2016 tarihinde, saat 01:33
  Permalink

  Resimler çok kaliteli .buraya mutlaka uğrayın diyor.
  Datcaya geldik güya gezdik!!
  Meğer ne güzel yerlerde varmış görülesi. Kısmet artık inşallah tekrar gelmek Nasib olurda bir güzel gezeriz.

  Yanıtla
 • 10 Temmuz 2016 tarihinde, saat 00:19
  Permalink

  7 temmuz 2016 datca’dayım geçen sene 2015 temmuzda knidos u gezmiş fakat bu kadar detay bilgi edinememiştim. Tekrar gidecegim daha hoş ve doyurucu bir gezi yapacağım bilgiler için teşekkür ederim elinize sağlık.

  Yanıtla
 • 11 Ağustos 2016 tarihinde, saat 21:41
  Permalink

  Ben hersene Datçadayim en güzel yer dünyanin benim için.

  Yanıtla
 • 14 Mart 2017 tarihinde, saat 14:46
  Permalink

  Elinize sağlık süper bilgiler

  Yanıtla
 • 22 Haziran 2017 tarihinde, saat 19:08
  Permalink

  Cok guzel bilgiler tesekkur ederiz. Ilk kez gidecegiz esimle birlikte. Kendi aracimiz var. Cokca gezmek gormek istiyiruz datcayi. 4 gun de vaktimiz var. Bir sey soracagim. Palamutbukunde bir yerde mi kalalim bu surede yoksa datca merkezde mi?

  Yanıtla
 • 8 Ağustos 2017 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  Hayıtbükünde denize girdikten sonra başka bir yerde denize giremem diye düşünüyorum.

  Yanıtla
 • 21 Haziran 2021 tarihinde, saat 22:49
  Permalink

  Blogunuz datçaya gelmeden yaptığım araştırmalar açısından hayat kurtardı. Hele otobüs sefer bilgileri tam bir nimet. Çok teşekkürler :))

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.