eski datça kahvesi

Eski Datça’nın Renkleri

eski datça doğa pansiyon

Eski Datça KOOP’ Suites , butik otel olarak hizmet veriyor, doğa ile iç içe geniş bir alan içinde kurulu tesis her şeyiyle yenilendi. Eski Datça’daki turistik tesislerle ilgili geniş bilgi Datça Turist Rehberi sayfamda var.

eski datça ber's inn otel

Ber’s İnn Butik Otel Eski Datça’nın girişinde, Meydan kahvesine varmadan önce.

eski datça yerli evi

Yerli halktan birisine ait evin bahçesi, o bahçeler artık çok değil, eskiden ne sohbetler yapılırdı kimbilir, şimdi biraz hüzün kokusu var.

eski datça kırları

Eski Datça hala geniş, yeşil arazilere sahip ama bu alanlar gün geçtikçe daralıyor. Batıya bakan taraflar dağlıktır, bu tepelerden birinde Eski Datça kalesinden kalan surlar var, Knidos döneminden kalma kalelerden. Yine dağların yamaçlarında antik teraslar kendini belli etmekte. Bugün Eski Datça’nın kırsal kısımlarındaki tarlalar badem ve zeytin ağaçlarıyla kaplıdır.

eski datça şapel kalıntısı

Antik dönemden bu yana önemli bir yerleşim yeri olan Eski datça’da bir zamanlar Rum ve Türk toplumları birlikte yaşamışlardır. Eski Datça kırsal alanında gördüğüm şapel kalıntısı. Eski Datça doğayla iç içe yürüyebileceğiniz yürüyüş yollarına  sahiptir, burada konaklayanlar sabah  yürüyüşleri yapabilir.

eski datça dolap kuyu

Dolap Kuyu, geçmişten kalan bir iz, Eski datça girişinde bir bahçenin kenarında yer alıyor, bulunduğu yere geçmişte Papaz’ın Bahçesi derlermiş. Birkaç çeşme ve kaynağın suyu buraya akıtılarak, atla döndürülen bu dolap vasıtasıyla bahçeler sulanırmış. Rumlardan kalma olduğu söyleniyor. Fotoğrafı çekmek için gittiğimde yaz ortası olmasına rahmen 4-5 m derinliği olan kuyuda  az da olsa bir su birikintisi vardı. şimdi bu kısımda bu adla bir kafe yer alıyor.

Evet arkadaşlar sayfalarımı sabırla izleyip son sayfama geldiğinde bu notumu göreceksiniz, Eski Datça’nın renkleri artık benim gibiler için biraz soluk, gelenler çok beğeniyor, hayran ama benim bakış açım bu. en son 31 ağustos 2022 tarihinde gittim, artık günün her saati kalabalık, Eski Datça’nın eski halini bilen bir kişi olarak sokaklarda sadece insanları görebiliyorsunuz, her yer lokanta, cafe, masalar sokakları kaplamış, o doğal dokuyu görmek zor. Ama ne diyebilirim insanlar bu durumdan rahatsız değilse..Datça Detay Datça’nın en zengin arşivini barındıran bir site, bu yüzden herhangi bir menfaatim olmadığı halde açık , nereden nerelere geldiğimizi de gösteriyor.

Eski Datça İle İlgili Yaptığım Sayfalardan Bazılarının Linkleri

Bir Eski Datça Öyküsü

Eski Datça Gezisi

Temmuz’da Eski Datça

Bahardan bir gün

Eylül Duygular Savrulurken

Haziran’da Eski Datça

Ağustos’ta Eski Datça

Ağustos’ta Eski Datça’nın Ritmi

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir